De ki: "Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!" - Mü'minûn, 23/118
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Bebeğiniz İçin Alışveriş

Bebeğiniz İçin Alışveriş
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bebek Kıyafeti Seçimi

Bebekler vücut ısılarını çok iyi koruyamazlar. Dolayısıyla ilk haftalarda çok terlemeyecekleri şekilde ama sıkı giydirilmeleri gerekir. Aşağı yukarı ilk iki ay boyunca, bebeğinizi kendinizden bir kat daha kalın giydirin. Bebeklerin çok az hatta hiç saçı olmadığını, dolayısıyla serin günlerde dışarı çıktıklarında bir bone veya şapka ve eğer güneş varsa başlarını, boyunlarını ve yüzlerini koruyacak bir şapka takmaları gerektiğini unutmayın.
Bebek kıyafeti seçerken dikkat etmeniz gereken ölçüt, rahatlık ve kolay yıkanabilir olmasıdır. Bebeğin hareketlerini kısıtlamayan, kolay giydirilip çıkarılan, kurdele, boncuk ve ip gibi bebeğin eline alıp ağzına götürebileceği süsleri olmayan kıyafetler seçin. Bebekler çok hızlı büyüdüklerinden, ilk zamanlarda alınan kıyafetler sadece ilk haftalarda işinize yarayabilir. Eğer siz ve eşiniz uzun boyluysanız bebeğiniz kendi yaşından büyükler için tasarlanan kıyafetleri giyebilir. Bu yüzden, yenidoğanlar için olan tulumlar dışında bebeğinize kıyafet alırken bir beden büyüğünü almanızı öneririm. Yenidoğanlar için kıyafet ödünç alma imkânınız varsa çekinmeyin, bunlar çok az kullanılmıştır ve aldıklarınızı doğumdan bir ay sonra geri verebilirsiniz. çamaşır makinesinde yıkanabilir ve kurutma makinesinde kurutulabilir olmasına dikkat edin. Hava alma, rahatlık ve yıkama kolaylığı açısından özellikle ilk haftalarda, en iyi kumaş pamuktur. Alacağınız tulumların kolay giydirilip çıkartılmasına dikkat edin çünkü ilk aylarda bebeğin altını 24 saatte en az 10 kez değiştireceksiniz. Alttan açılanları tercih edin böylece her sefer kıyafeti çıkartıp yeniden giydirmek zorunda kalmazsınız. Patikleri olmayan tulumlar, bebeğin ayakları büyüdükçe parmaklarını sıkıştırmayacağından avantajlıdır.
Eğer bebeğiniz sonbahar veya kışın doğacaksa, dışarı çıkarken daha sıcak tutan kıyafetlere ihtiyacı olacaktır. Kapüşonlu ve patikli tulumlar bunun için idealdir. Kıyafetin iç ve dış kısımlarındaki kumaşa dikkat edin. Bebeğinizin ayrıca sıcak tutan bir şapkaya (), eldivenlere ve patiklere ihtiyacı olacaktır. Bebeğiniz bu aksesuarları çekip çıkartarak sık sık kaybedebilir. Mağazalarda çok çeşitli bebek ayakkabıları bulabilirsiniz ama eğer bebeğin ayak parmaklarını sıkıştırıyorsa çok zararlı olabilir. Dışarıda yürümeye başlayana kadar bebeğinizin ayakkabıya ihtiyacı olmayacaktır.
En önemlisi hediye olarak da çok sayıda kıyafet gelecek olmasıdır. Her yemek sonrası kusan bir bebek bile olsa, yenidoğan bebeğiniz gün içinde bunların sadece birkaçını kullanabilecektir. Bu kıyafetler göz açıp kapayana kadar küçülecektir. İşte bu yüzden eksik eşyaları daha sonra almak her zaman daha iyidir.

Bebek Eşyası Almak

İlk kez hamile kaldığınızda annelere, ebeveynlere ve çocuklara yönelik yeni bir ürün sektörü olduğunu keşfedeceksiniz. Eğer bu zamana kadar bebeklerle pek ilginiz olmadıysa, seçenekleri görünce şok olabilirsiniz, ama eğer bu ilk çocuğunuz değilse bile 18 ay evvelki çeşitlerin ne çabuk değiştiğini görünce şaşırabilirsiniz. Bu “sözde” gerekli eşyaların hepsinin, bebek ve çocuk sektöründe çalışan yaratıcı hayal gücüne sahip kişilerce, pazar sihirbazlığı yardımıyla ortaya çıktığından emin olabilirsiniz.
Hangi bebek mağazasına giderseniz gidin veya hangi kataloğa bakarsanız bakın, sınırsız çeşit ve sayıda ve tabii ki uçuk fiyatlarda bebek arabaları ve büyük ihtimalle pek işe yaramayan çok sayıda ufak alet olduğunu göreceksiniz. Araba biberonu veya kavanoz ısıtıcısının gerçekten gerekli olup olmadığını kendinize sorabilirsiniz. Pek çok ürünün çok kullanışlı olduğunu ve hayatı kolaylaştırdığını inkâr etmiyorum ama eğer ilk kez anne oluyorsanız gerçekten gerekli ve hoş, ama çok gerekli olmayan eşyalar arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz.

Bebek Arabaları ve Pusetler

Bebek arabası veya puset seçimi en önemli ve masraflı eşyadır. Teknik olarak bebek arabası, şase üzerinde duran ve yeterli derinlik ve rahatlığı sayesinde gerektiğinde çıkarılarak bebeğin gece uyuması için yatak olarak da kullanılabilen taşınabilir bebek yatağıdır. Puset ise bebeğin tam olarak sırtüstü yatmasına olanak vermesine rağmen, şaseden ayrılmadığı, yeterli derinlik ve rahatlığa sahip olmadığı için bebeğin geceleri uyuması için kullanılmaz.
Bebek dükkânına veya büyük marketlere gittiğinizde satış asistanları tüm modelleri tanıtıp nasıl çalıştığını göstererek size becerilerini sergileyecektir. Bir bakmışınız, seyahat sistemleri, bebek arabaları, pusetler, robot oyuncaklar gibi katlanıp açılarak, yataklar, araba koltukları filan hepsi parçalara ayrılıyorlar. Yeni bebek arabalarının ve pusetlerin çoğunda bebeği bozuk zeminlerde de rahatça gezdirebilmeniz için dört büyük tekerlek bulunmaktadır.
Her türlü eşya alırken olduğu gibi, mümkün olduğunca çok kişi ile özellikle yakın zamanda çocuk sahibi olan kişilerle konuşun çünkü onların tavsiyeleri daha tarafsız olacaktır. Böylece bir mağazaya gidip karar vermeden önce size alacağınız eşyaların iyi ve kötü yanlarını söyleyebilirler. Böylelikle ne aradığınızı ve seçim ölçütlerinizi daha iyi belirleyebilirsiniz.
Eğer bebek arabaları fiyatları çok uçuksa (ki genellikle öyledir) büyükanne ve babalar katkıda bulunmak isteyebilirler; alternatif olarak bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan ödünç almayı veya ikinci el bir araba almayı düşünebilirsiniz. Yüksek fiyatlar ve bebek eşyalarının hızla değişmesinden dolayı bu eşyalar için büyük bir ikinci el pazarı bulunmaktadır.
Bebek arabası ve pusetlerin yanı sıra kangurular da kullanışlı ve ucuz bir seçim olabilir. Bebeğinizi kendinize yakın tutmanızı (yolculuklar sırasında bebeğin deliksiz uyuyabilme imkânıyla birlikte) ve iki elinizin boş kalmasını sağlar. Dükkânlara veya eve girip çıkarken arabayı ittirip kakmaktan kurtulursunuz. Geleneksel hamak modelleri, sırt destekli ve kayışlı spor modeller gibi çok çeşitli kangurular mevcuttur. Hangisini seçerseniz seçin bebeğinizin başını desteklemesine özen gösterin. Almadan önce kanguruyu bebeğinizle denemeyi ihmal etmeyin.

Araba Koltukları

Almanız gereken bir diğer eşya da araba koltuğudur; eğer hastanede doğum yaptıysanız araba koltuğu olmadan bebeği eve götürmenize izin verilmez. Bu koltukların bazıları bebek arabasına eklenip çıkarılan, çeşitli kısımlardan oluşan seyahat sisteminin bir parçasıdır; bazıları da arabadan çıkartılıp bebek koltuğu olarak kullanılabilir. Yeni doğan bebekler için tasarlanan araba koltuklarının çoğu sadece altı ay kullanılabilmektedir, dolayısıyla bunu arkadaşlarınızdan ödünç almayı düşünebilirsiniz.

Beşik ve Karyolalar

Bebeğiniz evde nerede uyuyacak? Taşınabilir yataklar, sepetler, beşikler ve karyolalar gibi çok çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bazı anne babalar bebeklerini gün içerisinde taşınabilir yatakta veya bebek sepetinde tutup geceleri yatağa yatırmaktadır.
Çarşaflarda gelince en iyi seçenek pamukludur, özellikle de bebeği kat kat battaniyelere sararak aşırı terlemesine izin vermemek açısından önemlidir. Bebeğin üşüyüp üşümediğini boynuna dokunarak anlayabilirsiniz: boynu sıcaksa sorun yoktur. Her yatak türü için en az iki delikli battaniyeye, iki sıkı çarşafa ve iki örtüye ihtiyacınız olacaktır. Başlarını yatağa düz olarak koymaları gerektiği için bebeklerin yastık kullanması uygun değildir. Mağazalarda karyola kenarı örtüleri, yorganlar ve çeşitli örtüler bulunmasına rağmen, bebeğin başını kapatıp nefes almasını engelleyebileceğinden küçük bebekler için kullanılması tavsiye edilmez.


Alt Değiştirme ve Beslenme Gereçleri

Daha ufak eşyalara gelirsek, plastik yüzeyli bir alt açma minderine ve tek sefer kullanımlık veya kumaş bezleri atabilmeniz için plastik bir kovaya veya çöp sepetine ihtiyacınız olacaktır. Bez saklama ünitesi kullanılmış bezleri, boşaltılana kadar kapalı bir alanda saklar. Bu çok gerekli bir donanım değildir ama çöpü boşaltma sayınızı ve kötü kokuları azaltır. Bebek küveti, kaygan minik bebeğinizi tutmak için çabalarken sırtınızı ve sinirlerinizi koruyarak, banyo yaptırmayı daha kolaylaştırır.
Eğer daha çevreci olan kumaş bez kullanmayı düşünüyorsanız, bebek bezi astarı (örtüsü), iğne ve plastik bezle birlikte, günde en az 10 kez alt değiştireceğinizi hesaba katarak 30 parça kumaş bez almanız gerekecektir. Bunların diğer bezlere oranla daha hesaplı olduğunu düşünebilirsiniz ama bu bezlerin, sizin veya temizleyici tarafından yıkanması gerektiğini de hesaba katmanız gerekmektedir. Her ikisi için de bez astarı (örtüsü) gerekse de, daha modern ve tekrar kullanılabilen bezler, kumaşlara oranla bebeğin üzerine daha iyi oturmaktadır çünkü çeşitli bedenleri bulunabilmektedir.

Beslenme Gereçleri

Eğer bebeğinizi ilk günden itibaren biberonla besleyecekseniz, bebeğinizi günde altı ila yedi sefer besleyeceğiniz (veya en azından mama hazırlayacağınız) için en az altı biberona ihtiyacınız olacaktır. Eğer emzirmeyi planlıyorsanız yine de ilerisi için hazırlık olması açısından iki veya üç biberon almanızda fayda olacaktır. Bebeklerin, mamada olduğu gibi sütünüzü de biberondan içebileceklerini unutmayın. Az akıtan emzikler alın yoksa bebeğiniz çok miktarda akan mamayı veya sütü yutmakta zorlanabilir.
► Bebeğiniz altı aylık olana kadar biberonları sterilize etmeniz gerekecektir:
► Sterilizatörler su ve steril bir tablet veya sıvıyla çalışır. Biberon ve emziklerin bu sıvı içinde birkaç saat kalması gerekmektedir.
► Elektrikli veya mikrodalga buhar sterilizatörleri, biberonları ve emzikleri bir iki dakikada buhar aracılığıyla sterilize edebilmektedir. Çoğu aletin içinde biberon bulunur.
Bunlar bebeğiniz doğmadan edinmeniz gereken belli başlı malzemelerdir ama tabii ki daha sonra istediğiniz ek eşyaları da alabilirsiniz. İlk hafta ve aylarda hayatı olabildiğince kolaylaştıracak şekilde organize olun ve işinize yarayan eşyaları alın.

Alıntıdır...http://www.adimadim.com/tr-TR/4/onemli-bilgiler/448/bebeginiz-Icin-alisveris.html

( 2312 ) kez okundu     -     17.11.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
bebek, alışveriş, bebek, odası, bebek, arabası, bebek, beslenme, gereçleri, bebek, eşyaları, bebeğin, ihtiyaçları
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.201.18.139) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 134
 Toplam : 2350459
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2