İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Bebeğinizle eğlenmenin yolları

Bebeğinizle eğlenmenin yolları
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Oyun nedir? Hayır hayır, çok saçma bir soru oldu. Bu günlerde hepimiz bebeğimizi ‘aydınlatma’ derdindeyiz, küçük Einstein’lar yaratma derdinde, neredeyse Sanskritçe kurslarına ön kayıt yaptıracak kadar ileri gidip iyi bir ebeveyn olmanın çocuğumuzla oynamak olduğunu unutacak duruma geldik.

Birlikte eğlenebilmek gerçekten bebeğinizi ‘eğitecek’ en iyi araçtır. Ve mantıklı yaklaşmak. Bu bölüm sayesinde süper-bebek yetiştirecek tavsiyeler edinmek yerine bebeklerin eğlence anlayışları hakkında fikir edinebilirsiniz.Kusursuz bir ebeveyn olmayı unuttuysanız, bebeğinizle oynamak bunun en iyi yoludur. ‘Ben oğlumu severken, onun da içgüdüsel olarak beni sevmesine çok şaşırmıştım’ diyor Madeline, dokuz aylık Tola’nın annesi. ‘Sırıttığında, kıkırdadığında ve mırıldandığında sevgisini gösterdiğini anlıyordum – basit, derin bir neşenin fiziksel göstergesi.’ Yaptığınız her şeyin ‘doğru’ ya da ‘yanlış’ olduğunu düşünmek yerine keyif almaya bakarsanız işiniz daha da kolaylaşacaktır, siz de göreceksiniz.

Bebeğinizle uyanık olduğu her saat oynamak zorunda değilsiniz, çünkü en iyi yalnız oynadığı zamanlar dünyayı algılayabilir – nesnelerle, diğer çocuklarla, bir köpekle ya da siz yemek yaparken ona verdiğiniz basit bir tava ve kaşıkla bile keyifli keşifler yapabilir. Sıcak bir ilgiden tabii ki her zaman hoşlanır: takdir edilmek ve önemli olduğunu hissetmek ve sizinle birlikte oynamak hayati derecede önemlidir ve iletişiminizin bir parçasıdır. Ama günün yirmi dört saati elinizde eğitim kartlarıyla peşinde dolaşmanıza ihtiyacı yoktur.

‘Kusursuz ebeveyn yoktur’ diyor ebeveyn uzmanı Lorraine Thomas. Ama Thomas’a yardım için gelen çoğu yeni anne tam tersini düşünüyor. Thomas’ın yorumu şöyle: ‘Şimdiki ebeveynler için çıta yükseldi. Bebeğiniz için her şeyi yapmak istiyorsunuz, yapacağınız her şeyi ince ince düşünürken iyice batağa saplanıyorsunuz ve sonucunda da yıpranıyorsunuz’. Laf arasında, çoğu baba çocuklarıyla oynamak dışında onlarla ilgilenmek için nedense vakit bulamıyorlar: tüm gün çalışıyorlar, sıkıcı yetişkin adamlarla çalışıyorlar ve eve geldiklerinde ciddiyetsiz ve tombul bebeklerine meyve yedirmeyi zaman kaybı olarak görebiliyorlar. Bunun nedeni belki de, bebeklerle ilgili bitmeyen ve tüm günü alan işlerle uğraşan annelerin üzerlerinde hissettikleri kadar fazla bir baskı hissetmemeleridir. Sadece bebekleriyle kahkaha atmayı severler. Genellikle, bebekleriyle oynamak babaların doğasından kaynaklanan bir keyiftir. Yaşasın babalar!

Bebeğinizi 'teşvik' etmek

Bebeğinizin 'isteksiz'liği konusundaki endişeleriniz, 'oyun' ve 'eğitim' alanlarındaki saçma şekilde pahalı olan ürünlerin satış sektöründe harikalar yaratmaktadır. Bebeğiniz, öyle ya da böyle zaten hayatın kendisi tarafından teşvik edilecektir. Onu parka götürün, bulutlardan, köpeklerin havlamalarından, salıncakta sallanan çocuklardan ve çim kokusundan nasıl da keyif alacağını bir izleyin. Bebeklerin çevresi tarafından uyarılması an meselesidir. Aslına bakarsanız, bebekler aşırı derecede uyarılırlar. Bebeğinizi daha yakından izlerseniz, bunu gözlemlemeyi de öğrenirsiniz (huysuzluk, yüksek sesli ağlama, sarsak bacaklar). Aslında, bunların çok ötesinde, yapmanız gereken iki önemli şey var: bebeğinizle sohbet edin ve ona sıklıkla kitap okuyun.

Bebeğinizle sohbet edin

Bebekler - hatta yeni doğanlar bile - seslere tepki verir. Bebeğinizle konuşmak, onun dilinizi öğrenmesinde ve size bağlanmasında etkili olacaktır. Bebekler konuşma becerisini kendileri kazanamaz, taklit ve karşılıklı konuşma sayesinde bunu geliştirir. Bebeğinizle konuşmak size çok doğal bir eylem gibi gelebilir, ama öyle gelmiyorsa da: Ona hayatın akışını anlatın ('Şimdi mutfağa gidiyoruz', 'Şimdi biraz portakal suyu olsa iyi olurdu'), dışarıdan psikolojik yardıma ihtiyacınız varmış gibi duyulsa da, çocuğunuza o an yaşadığınız herşeyi anlatın. Ona sorular sorun ('Bunu sevdin mi?' 'Nereye gitti?') Kelimeleri tekrar edin, nesneleri işaretle gösterin. Hayvanların çıkardığı sesler bebeğinizin öğrendiği ilk 'kelimeler'dir, bu yüzden bunun üzerine gidin ve tespih böceğinin ne dediğini anlamasanız da, onu dinleyin. Anlatım tarzınız kısa ve öz, şarkı söyler gibi hafif ritmli olsun - araştırmalara göre bebekler bu tarz sesleri daha kolay dinliyorlar. Siz konuşurken, onun da taklit ederek ağzında birşeyler gevelediğini göreceksiniz. Tekerlemeler söyleyin. www.kulturcocuk.com gibi siteler bunun için çok uygun sitelerdir. Kütüphanelerin çoğunda, oturup hareket ve seslerle şarkılar söyleyebileceğiniz, bebekler için 'Şarkı Zamanı' bölümleri vardır. Oynarken oldukça fazla ses çıkarın (arabayla oynarken 'vınnn' gibi sesler). Bebeğiniz çeşitli konuşma sesleri öğrenecek ve seslere kulak vermekten keyif alacaktır. Bebeğiniz 'karşılık vermesini' sağlayın: küçücük bebeğinize dolaylı yoldan bir kelime öğrettiğinizde, ne kadar konuşkan olabildiğini görünce şaşıracaksınız. O size bir şeyler anlatırken ona cevap vermeyi de unutmayın. Tüm bunları yapmak için kendinizi sıkmayın: bazen arkadaşça süren sesslizlik bile sıcak ve sevecen bir birlikteliktir (Çoğu annenin ikinci bebekten sonra daha iyi anlayıp, yavaşladıkları dönem de böyledir.)

Bebeğinize kitap okumak

Ufacık bebekler bile (bazı durumlarda üç aylık kadar küçükler bile) eğlenceli bir kitaptan zevk alabilir. Okur yazarlık standardını yükseltmeyi amaçlayan Ulusal Okur-Yazar Vakfı, erken yaşta kitap paylaşımının öğretmek bebeklerin dinleme, konsantrasyon ve konuşma becerilerini geliştirdiğini söylüyor. Ama herşeyden öte, bu eğlenceli bir eylemdir. Büyük parlak resimleri olan çok ince kitaplarla işe başlayın. Bebeğinizin kitabı çiğnemesine, yumruklamasına ve dokunmasına izin verin. Çoğu bebek başka bebeklerin fotoğraflarına bakmaya bayılır. Hayvan sesleri, tekerlemeler ve hareketli şeyler oldukça eğlencelidir. Ayrıca çıngıraklı ya da içinden birşeyler fırlayan sürprizli kitaplarla oynamaya doyamazlar. Oniki haftalık bir bebek bile tiz sesli kitaplardan hoşlanır.

Çeşitli yaşlar için en iyi oyunlar

1 ile 3 ay arası

Yenidoğanlar fiziksel oyunları çok severler: yüzünü hafifçe gıdıklayın, parmaklarını sayın, isterseniz 'hani bana hani bana' oyunu oynayın. Siyah beyaz şekiller - çizgiler, direkler, kıvrımlar - da ilgi çekicidir. Çoğu oyuncak uzaktan sallanarak gösterilebilir (çıngıraklı oyuncaklar bu anlamda gayet işe yarar). Bebeklerin uzanıp yukarıda sallanan oyuncaklarla oynadığı bebek jimnastik seti dört hafta ile beş ay arasında oldukça kullanışlıdır. Bir kaç oyuncağını beşiğine ya da sallanan sandalyesine de asabilirsiniz. (Parasal anlamda daha uygun bir öneri olarak, bir karta siyah ve beyaz kıvrımlar çizin ve kartı tavandan bir iple bağlayarak bebeğinizin uzanabileceği kadar aşağı sarkıtın). Ayrıca iki ile üç ay arasında, bir çok bebek çıplak dolaşmaya bayılır - ortalarda öylece dolaşabilmesi için ılık ve güvenli bir ortam hazırlayın ya da (yazın gölge bir yerde) dışarıya bir halı sermeniz de yeterli olacaktır.

Bebekler doğuştan sese duyarlıdırlar (özellikle de sizin sesinize). Müzikal/sözel oyunlar, bebek şarkıları, tekerlemeler ve maniler bu anlamda oldukça anlamlıdır. Ses çıkaran sesler de, bebeğiniz büyüdükçe daha dikkat çekecektir: tuvalet kağıtlarından büyük bir top yapın, çıngırak ve büyük zilleri de kullanabilirsiniz. Tabii gözünüz her zaman bebeğinizin önünde olsun - eline her geleni ağzına almaya başladığı zamanlarda boğulma tehlikesine karşı dikkatli olmasınız. Temelde, küçük bebekler için, her türlü oyun öğrenme odaklıdır - bedenleri, duyguları, düşündükleri ya da dünya ile ilgili. Hatta giyinmek bile bazen büyük bir eğlencedir, hele de göz teması kurup, sevgi dolu konuşarak, gıdıklarsanız çok daha keyifli olacaktır. Bebeğinize karşılık vermesi için zaman tanıyın. Size mimikle karşılık vermesi, bir nesneyi kavraması ya da gülümseyerek karşılık vermesi ya da size 'yanıt vermesi' zaman alabilir. En iyisi mi siz ona ayak uydurun ve bebeğinizin sevdiği şeyleri bulmayı kendinize görev edinin.

4 ile 6 ay arası

Yukarıdaki oyunların çoğu (siyah beyaz çizgiler ve ilk altı ayda kullanabileceği jimnastik seti dışında) bebeğiniz için hala eğlencelidir. El - göz koordinasyonu bu sürede iyice gelişmektedir, bu yüzden ona dokunup izlemesi için çeşitli oyuncaklar verin. Renkli makarna şekilleri ve büyük düğmeleri bir su şişesine doldurup kendi çıngırağınızı kendiniz yapabilirsiniz, ama kapağını sıkıca kapatmayı unutmayın - öbür türlü herşey ağzına doluverecektir. Onun en sevdiği oyuncağı hala sizsiniz: yüzünüzü saklayarak cee oynamayı, bir nesneyi saklayıp tekrar yerinden çıkarmayı deneyin. Saçma sesler, ifade değişimleri, şarkılar ve tekerlemelere devam edin. İnsan yüzü bebeğiniz için hala gizemini korumaktadır, bu nedenle aynalardan ve tanıdıkların olduğu fotoğraflardan yararlanabilirsiniz. Tabii ki, birlikte kitaplar okuyun.

7 ile 12 ay arası

Bebeğiniz büyüdükçe, oyun esnasında ona patronluk taslamamaya dikkat edin. Kendisini patron olarak görürse daha kolay öğrenecektir, siz de onu ayak uyduracaksınız. Yukarıda yazılan oyunlar geçerliliğini hala yitirmemiştir, fakat bir sefe de tek bir oyuncak vermeye dikkat edin - sekiz ya da dokuz aylık olduğunda aynı anda birden fazla oyuncakla başedebilir. Bu süre zarfında, aynı zamanda neden - sonuç ilişkisini de yavaş yavaş sökmeye başlar, bu nedenle hareketlerine bağlı olarak tepki veren birşeyler verin (sürpriz kutu ya da sallandığında müzik çalan oyuncaklar gibi şeyler). Hareket eden şeyler (toplar, tekerlekli oyuncaklar ve yuvarlanan şeyler) ve vurmalı oyuncaklar (davul, tava ya da tahta bir kaşık gibi) kullanışlıdır ve tamburin, saksafon ve mızıka gibi müzik enstrümanları kadar basittir. Üç boyutlu çocuk kitapları ve resimli kitaplar şimdi ilgisini daha da çekmeye başlamıştır (ayrıca kitapları nerede ve kim sorularına yanıt verecek kadar iyi anlayabilir). Sekizinci aya geldiğinde, bir boya kalemiyle birşeyler çizerken, sizi taklit edebilir (ona da bir tane kalem verin), ayrıca yemek yeme oyunu gibi -mış gibi yapma oyunlarına başlayabilir. Ona bir küp verin, kendiniz de bir tane alın, 'Hadi piknik yapalım. Harika!'. Bebeklerin bu tür hayal ürünü oyunlarına nasıl da kolay ayak uydurduğunu görünce şaşıracaksınız. Bu dönemde el becerisi de gelişmektedir: küplerden bir kale kurmak (ve sonra onu bozmak), nesneleri kutuya koymak ve tekrar çıkarmak (ona bir ayakkabı kutusu ve çıkarıp tekrar koyması için küçük küpler verin). 'Gerçek' oyuncaklar daha büyük bebekler için tam bir harikadır: çoğu bebek, İpod'unuza ya da aynı şekilde pahalı ya da kırılabilir bir eşyanıza ulaştığı vakit kendi oyuncağını bırakır. Onun peşinden koşup da 'Hayır! Hayır!' diye bağırmak yerine, ona süzgeç, eski bir telefon ya da eski bir kaset çalar gibi oynaması için 'gerçek' oyuncaklar verebilirsiniz. Ama sonuç olarak, büyük bir bebeği saatlerce oyalayacak kadar büyük bir oyuncak bulamazsınız.
 

Alıntıdır...http://www.adimadim.com/uzmanlar/uzman-makaleleri-21

( 2376 ) kez okundu     -     10.11.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
bebekle, oyun, bebeklerle oyun, bebeklerle, eğlenmek, bebeklerle, eglenmek, bebeklerle oynamak, bebekler, için, oyunlar
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.232.38.214) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 52
 Toplam : 2253361
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2