İçkiden sakınınız; Çünkü o her kötülüğün anasıdır. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Kış aylarında hamilelik...

Kış aylarında hamilelik...
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Egzersiz sırasında dikkat edilecek noktalar
• Bedensel egzersiz haftada 4 gün düzenli olarak yapılmalı.
• Eğer doktor tarafından hamileliğin riskli olduğu söylenirse doktor izin verene kadar egzersiz yapılmamalı.
• Egzersiz sırasında belirlenecek en yüksek nabız sayınız hiçbir zaman aşılmamalı.
• Gövdenin öne ve arkaya eğilmesi engellenmeli, karın bölgesine baskı uygulanmamalı.
• Hamile kadının daha fazla oksijene ihtiyacı olduğundan yoğun egzersizlerden kaçınmalı.
• Haftada 1 gün küçük ağırlıklarla kas çalışması yapılmalı.
• Yağ yakmak için egzersiz yapılmamalı.
• Bilinçsizce yapılacak ve kilo vermeye yarayacağı düşünülen diyetlerden uzak durulmalı.
• Egzersiz sırasında ve sonrasında sıvı alımına dikkat edilmeli.

Hangi ayda hangi balık yenmeli?
• Kasım: Ekim ayının bereketinden yaralanan kasım ayının en bol balığı olarak uskumrudur. Ayın en lezzetli balığı ise pisi balığıdır.
• Aralık: Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlı olduklarından her şekilde pişirilebilirler. Hamsi lezzetlidir. Tekir bol bulunur.
• Ocak: Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini korur. Kefal ve hamsi tam yağlı durumdadır. Çinekop, kofana ve mezgit ise pazarlarda kolayca bulunabilir.
• Şubat: Şubatta başlayan kalkan mevsimi mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Tekir bu ayda iyice kendini gösterir. Uskumru, lüfer ve palamut ise yağını kaybetmeye başlar. Gümüşbalığı ve kefal lezzetle yenir.

Hamileyken kışı geçirmenin püf noktaları

Dokuz aylık süreçte anne adayları üç farklı mevsim atlatır. Ve her mevsim kendi koşul ve yasalarıyla gelir. Örneğin kışın gripten korunmak için aşı olmak ya da
evde hareketsiz kalmamak için egzersiz yapmak gerekir. Kışın yapmanız gerekenler bu kadarla sınırlı değil tabi. Merak ettiğiniz tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Hamilelik her aşamasıyla dikkat edilmesi gereken bir dönem. Ancak standart kuralların yanı sıra her mevsim beraberinde kendi kuralların getiriyor. Anne adayları yazın pamuklularla dolaşırken kışın yünlülere bürünüyor. Giyim konusu kolay halledilse de beslenmeden hastalıklara karşı korunmaya kadar birçok konu var kışa dair. İşte tüm bu konular hakkında ....’den sizin için bilgi aldık.

Gripten aşıyla korunabilirsiniz

Kış aylarında hastalanıp yatağa düşmek, hastalığın bebeğe zarar vereceğini düşünen anne adaylarının en büyük korkusudur. Aslında kapalı mekanlarda çok daha kolay yayılan grip ve soğuk algınlığından korunmak için hamilelik döneminde vücut bazı hormonlar salgılar. Genelde vücudun savunma mekanizmasını güçlendirmek için anne adayına bol miktarda C vitamini takviyesi yapmak düşer. Portakal başta olmak üzere kış meyvelerinin tamamı, anne adayları için önemli vitaminler içerir. Ancak her ihtimale karşı grip aşısı olmak durumu daha da emniyetli kılar. Ayrıca aşı sonrasında annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı korur.

Lifli ve yeşil yapraklı sebzeler en büyük dostunuz

Pırasa, ıspanak, kereviz, lahana, karnabahar... Demir açısından zengin, lifli ve yapraklı olan bu sebzeler, “Hamileliğim kış aylarına denk gelirse nasıl beslenmeliyim?” sorusunu soran tüm anne adayları için en ideal besin kaynağını oluşturuyor. Sebze açısından bir sorun yok ancak yaz aylarına oranla yiyecek alternatiflerinin azaldığı kış aylarında baklagiller, et ürünleri ve hamur işleri sofralardaki yerlerini alırlar. Sıcakların, yenmesine izin vermediği bu yiyecekler her ne kadar kilolarını kontrol altında tutmaları gerektiğini bilseler de anne adaylarının aklını çelebilir. Ve bu da hamilelik sırasında ve sonrasında kilo problemleriyle karşılaşmalarına neden olur. Böyle bir problemle karşılaşmamak için tahıllar, sebzeler, meyveler, et-tavuk-balık, süt ve süt ürünlerinden oluşan beş temel besin grubundan dengeli bir mönü oluşturmanız gerekiyor.

Sofranızdan balığı eksik etmeyin

Protein, kalsiyum, fosfo, demir, A ve D vitamini açısından oldukça zengin olan balık, yaşamın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de besin öğeleri arasında en değerli olanlardan biri. Çünkü doymamış yağ oranı son derece düşük olan balık, özellikle kırmızı ete göre daha sağlıklı bir besin maddesi. Kalorisi daha düşük, sindirimi daha kolay, kolestrol oranı daha az... Ayrıca anne adaylarını yaşayabilecekleri doğum sonrası depresyonuna karşı koruyan Omega 3 yağ asidi yalnızca balık yağında ve deniz ürünlerinde bulunuyor. Bu sayede hamileliğinde balık tüketen anne adayları hamileliklerini daha rahat ve huzurlu geçiriyorlar. Ayrıca annenin aldığı Omega 3 yağ asidini gelişmeye başlayan bebek tarafından da tüketiliyor. Bu neden balık mevsiminin açıldığı kış aylarında anne adayları sofralarında mutlaka balığa yer vermeli.

Peki nasıl pişirmeli ne kadar yemeli?

Hamilelik döneminde mevsim balıklarını haftada 2-3 kez, 150-180 gram (5-6 köfte kadar) tüketebilirsiniz. Bunun yanında hem kendi sağlığınız hem bebeğinizin sağlığı için sağlıklı balık pişirme yöntemleri olan fırınlama, haşlama, ızgara ve buğulamayı tercih etmelisiniz. Bu yöntemler tercih edildiğinde kızartmanın neden olduğu yoğun kaloriden, yüksek tansiyon riskinden ve mide ekşime ve yanmalarından uzak durulmuş oluyor. Ancak Omega 3 yağ asidi açısından zengin olan ton balığı, somon ve sardalye gibi balıklar ülkemizde bulunmadığından bu balıklar ancak konserve olarak tüketiliyor.

Aşırıya kaçmayın!

Balık hamilelik döneminde tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor ancak; çok faydalı bir besin düşüncesiyle çok fazla tüketilmesi özellikle hamile anne adaları açısından oldukça tehlikeli. Bunun nedeni ise balıkta bulunan civa. Yapılan bazı araştırmalar civa içeriği fazla olan balıkların doğacak bebeğin merkezi sinir sistemine zarar verebileceği ve beyin gelişmesini yavaşlatabileceğini belirtiyor. Bu nedenle hamilelik döneminde balığa aş eriyorsanız civa içeriği yoğun olan büyük uskumru, kılıç ve kremit balıkları yerine, civa oranı düşük olan kedibalığı, somon gibi balıklar tüketilmelisiniz.

İstirahat ruhunuzu da dinlendirir

Hamilelik anne adaylarının hayatları boyunca en çok dinlenme ihtiyacı hissedecekleri dönem olsa gerek. Çünkü değişen metabolizma, salgılanan hormonlar, büyüyen ve ağırlaşan bebek yüzünden daha fazla uyku ve dinlenme isteği ortaya çıkar. İlk aylarda duyulan sürekli uyuma isteği aylar ilerledikçe yerini uykusuzluğa bırakabilir. Bu nedenle soğuk kış günlerinde evinizin sıcak ve sessiz bir köşesinde istirahata çekilip biraz kestirmeniz uykusuzluğun yarattığı gerginliği üzerinizden atmanıza yardımcı olabilir. Böylelikle huzura kavuşan bedeninizle birlikte ruhunuz da dinlenmiş olur.

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Kış aylarında soğuktan dışarı çıkamamak ve bu nedenle dinlenme saatlerini artırmak anne adaylarının en sık yaptığı şeydir. Ancak bu durum sanıldığının aksine bedene iyi gelen bir durum değil. Öncelikle hareketsiz kalmak kilo alımını hızlandırır. Ayrıca yeteri kadar hareket etmemek kaslarınızın fazla gevşemesine neden olabilir. Bu yüzden evde egzersiz yapmak hem kendiniz hem de bebeğiniz için iyi olacaktır. Evde yapacağınız egzersiz bacak kramplarının çoğalmasını engeller, sırt ve diğer hamilelik ağrılarını azaltır, vücut ağırlığınızın gereğinden fazla artmasını engeller, çocuğun içinde yaşayacağı kapsülün genişlemesini sağlar ve doğumdan sonra normale dönüşü hızlandırır. Ayrıca egzersiz sayesinde doğuma da hazırlanmış olacaksınız. Doğum sancılarını denetlemek, doğum anını daha az acı çekerek atlatmak için bu hareketleri mutlaka deneyin.

• Egzersizinize kollarınızı, bacaklarınızı, boynunuzu ve bedeninizi yuvarlak daireler çizecek şekilde çevirerek hafif hareketlerle başlayın. Ardından ayakta bacaklarınızı iki yana açın ve ellerinizi belinize koyarak dizlerinizi hafifçe bükün. Üst kalça bölgeniz boyunca hafif bir çekme hissedene kadar, sırtınızın üst kısmını dik tutarak yavaşça öne eğilin.

• Sonra sırtüstü yere uzanın, dizlerinizi bükün ve ayak tabanlarınızı yere basın. İdrar yaparken birden idrarınızı tutar gibi pelvis kaslarınızı sıkın. Buradaki kasları vajinaya bir şey çekiyormuş gibi kasın, bunu dura dura tekrarlayın. Daha sonra bir süre kasılı tutun ve yavaş yavaş bırakın. Bunu on kez tekrarlayın. Yaptığınız hareket pelvis tabanını güçlendirmenizi sağlayacaktır.

• Yattığınız yerden doğrularak oturun ve bacaklarınızı çapraz şekilde bağlayın. Sağ elinizi yere koyun, sol elinizle sol ayağınızı tutarken gövdenizi yavaşça sağa bükün. Ellerinizi değiştirerek aynı hareketi sol doğru da yapın.

• Daha sonra kedi hareketi denen pozisyonu almak için el ve dizlerinizin üzerinde emekler gibi durun. Sırtınızı düz tutun. Karnınızı içeri çekin. Kalça kaslarınızı kasın ve pelvisleri ileri doğru itin. Bunu yaparken soluk alıp verin. Karın kaslarını güçlendiren bu çalışma sırtınızı daha esnek olmasını sağlayacaktır.

Alıntıdır...http://www.annebebek.com.tr/konu_detay.asp?id=1&aid=&kid=57

( 2936 ) kez okundu     -     03.11.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
Kış, aylarında, hamilelik
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.227.254.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 7
 Bugün : 484
 Toplam : 2078682
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


7