Yazıklar olsun, size de; Allah’ı bırakıp tapmakta olduklarınıza da! Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız? - Enbiya-67
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Doğum nasıl başlar? Belirtileri nelerdir?

Doğum nasıl başlar? Belirtileri nelerdir?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Senai Aksoy doğum ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.

Özellikle ilk hamilelikte kadınlar “nasıl takip edeceğiz?” diye korku yaşayabiliyorlar. Ben de onları rahatlatmak için “bir sabah uyanıp da aaa doğurmuşum” diyen kimseyi görmedik. Herkes bir şekilde fark ediyor. Bu o kadar belirgin bir şeydir ki aslında. Hiçbir şey yokken bile “doğum başladı” diyorlar.

Doğumun en önemli belirtisi karındaki kasılmaların başlaması ve bu kasılmalarında periyodik olmasıdır. Yani karnında rahminde bir sertleşme hissetmesi… Ama bu sertleşme normal bir gerginliğe bağlı bir sertleşme değildir. Taş gibi sert olur rahim.

Bu kasılmaların belli aralıklarla gelmesi ve bir süre sürmesi. Mesela 5-10 dakikada bir gelip 2-3 dakika taş gibi kalması. Sonra gevşemesi yine 5 dakika sonra yeniden başlaması gibi. Bu periyodik olarak başlamışsa önemli bir doğum belirtisi olabilir.

Son ayda ağrılar ve kasılmalarda yaşanıyor. Bunlarla karıştırılması mümkün mü?

Son üç ayda Braxton Hicks kasılmaları vardır. Bunlar çok düzensizdir. Hazırlık sancılarıdır ve gün içerisinde 3-5 tane olur. Doğum sancıları ise bunlar kadar şiddetli başlayıp giderek şiddetlerini artırırlar. Düzenli gelirler ki düzenli olmaları önemli bir farktır.

Bazen bu kasılmalar acısızı olabilir. Acı olmaması doğumun başlamadığını göstermez. Düzenli olması burada önemli ayrıntıdır.

İkinci olarak nişan gelmesinden bahsedilebilir. Mukus tıkacı dediğimiz vajina ile rahim arasındaki bölgede bulunan ve rahim ağzını tıkayan bir tıkaç vardır. Doğumun başlaması ile birlikte bunun dışarı atılmasıdır. Bu sümükümsü kanlı bir maddedir. Doğum başlangıcını şüphelendirebilir ama bu mukus tıkacı geldi diye hemen hastaneye koşturmak gerekmez. Yine bekliyoruz periyodik doğum sancılarının gelmesini.

Bir de doğum su kesesinin açılması ile başlayabilir. Su kesesi açıldığı zaman hastaneye almak gerekiyor kadınları çünkü bu önemli bir doğum başlama belirtisi. Su gelmesi de hiçbir şeyle karıştırılmaz aslında. Bazen akıntıyla ya da idrar kaçırma ile karıştırabiliyorlar. Su gelmesinin bu iki olaydan farkı şudur. Gerçekten çok fazla miktarda su gelir. Kovadan su boşalmış gibi ve bu bir defa geldikten sonra da durmaz. Az az da olsa devam eder. “benim yarım bardak kadar suyum geldi sonrasında bir şey olmadı” denirse bu büyük ihtimalle su kesesinin açılması değildir.

Miktar olarak çok olması gerekiyor yani…

Miktar olarak çok olması gerekir ama bazen daha az da gelebilir önemli olan akıntının devam etmesi, bitmemesidir. Su kesesini bir zar olarak düşünün, bu zar yırtıldıktan sonra bir daha yapışması söz konusu değildir. Dolayısıyla sürekli olarak su gelecektir.

Doğum yöntemleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Normal doğum öneriliyor, hangi durumlarda sezaryen gerekir?

Normal doğum adı üstünde işin normali… Sezaryen de normal doğumun riskli olduğu durumlarda söz konusu oluyor. Epidural gibi metotlar doğum yöntemlerinde kullanılan anestezi yöntemleridir. Doğum şekliyle alakalı değil bunlar. Hamilelik başında normal doğum yapabilirsiniz dediğimizde bir kadına sen %85 normal doğum yapabilirsin demektir bu. %15 inde de çeşitli nedenlerle normal doğum gerçekleşmeyebilir.

Normal doğumun riskli olduğu durumlar nedir? Bebeğin gelişi ters olabilir. Annenin sağlık durumu el vermeyebilir. O durumda acil bir şekilde sezaryene almak gerekebilir. Doğumda bebeğin normal doğum sancılarını kaldıramayacak durumda olduğu gözlenebilir. Normal doğuma girip rahim ağzının açılmaması söz konusu olabilir. Rahim ağzı açılıp, bebekle annenin arasındaki bir uyumsuzluktan dolayı bebeğin ilerlememesi söz konusu olabilir. Bütün bunlar sezaryen sebebi olarak ortaya çıkıyor. Yine ikiz gebeliklerde, makat gelişlerinde sezaryen tercih ediliyor. İri bebeklerde doğum komplikasyonları ihtimali sebebiyle sezaryen tercih ediliyor. Bu yüzden bugünkü modern tıpta 4 kilodan fazla olan bebekler iri bebek kabul edilip, normal doğuma alınmıyor.

Epidural metot hakkında bilgi alabilir miyiz?

Normal doğum olacaksa epiduralli normal doğum yapmakta fayda var. Çünkü epidural büyük bir konfor. Anne içinde, bebek içinde, doktor içinde… Çünkü acı çektiğini gördüğünüz bir insanla çalışmak hiçte kolay bir şey değil aslında.

Bazen kadınların “ben kasılmaları nasıl duyacağım nasıl ıkınacağım?” diye endişeleri oluyor. Epidural enaljezi ağrı duyusunu ortadan kaldırır. Bu geçici felç olma şeklinde bir şey değildir. Ayaklarını falan oynatabilir, sadece ağrı duyusu ortadan kalkıyor. Dişçide nasıl dişimiz uyuşturulduğunda dokunduğunu duyarız dişçinin ama acı hissetmeyiz. Aynı şekilde epidural analjezide de ıkınma hissi ortadan kalkmıyor aslında. Dolayısıyla böyle bir yan etkisi yok. Ağrıyı ortadan kaldırdığı için kadının stresi, buna bağlı olarak vücuttaki stres hormonları ortaya çıkmıyor. Bu stres hormonlarının ortaya çıkması bebekte de bir stres yaratıyor ve sağlıklı doğumun gerçekleşmesini engelleyebiliyor.

Sezaryenler için epidural anestezi kullanılabiliyor. Anestezik maddelerle yapılıyor doğum bu sefer. Burada bir felç hali oluyor ama kadın uyumadığı için genel anestezinin yan etkileri; uyanma da zorluk, kusma, sersemlik hali olmuyor. Doğumu da yaşama imkanı oluyor. Doğduktan hemen sonra bebeği ile kontak kurma imkanı oluyor.

Artık normal doğumlarımızın %100’ e yakını epiduralle yapılıyor. Sezaryenlerinde %80 civarı epiduralle yapıyoruz.
Sezaryende ameliyatın başlamasıyla bebeğin çıkması arasındaki süre 3 dakikayı geçmez. Bebek 3 dakikada çıkar. Kapatma işlemi 15-20 dakika sürer. Bu sürede anne bebekle ilgilendiği için o fark etmeden olay bitiyor zaten. Zorluk duydukları bir şey değildir.
 

( 6091 ) kez okundu     -     03.11.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
DOĞUM, NASIL, BAŞLAR? BELİRTİLERİ, NELERDİR?
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.204.175.38) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 67
 Toplam : 2079869
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3