Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

HAMİLEYKEN EVDE, İŞTE, SOKAKTA TEHLİKELERE KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALIN

HAMİLEYKEN EVDE, İŞTE, SOKAKTA TEHLİKELERE KARŞI ÖNLEMİNİZİ ALIN
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bu gıdalardan uzak durun!

• Pastörize olmamış besinler: Pastorize edilmemiş yumuşak peynirlerde listeria adlı tehlikeli bir bakteri bulunuyor. Bu bakteri, düşük, erken doğum ve doğumsal kusurlara yol açabiliyor.
• Çiğ etler: Toksoplazmaya yol açan bir bakteri içerebiliyor. Bu da bebeklerde, sağırlık, yüksek ateş, sarılık, çeşitli solunum yolu, göz ve sinir sistemi hastalıkları riskini doğuruyor.
• Deniz ürünleri: Çiğ ya da az pişmiş deniz ürünleri zehirlenmeye sebep olabiliyor.
• Yumurta: Çiğ ya da az pişmiş yumurta, şiddetli besin zehirlenmesine yol açıyor.
• Kafeinli içecekler: Yüksek seviyelerde kafein, erken doğum ve düşüğe neden olabiliyor.
• Diyet ürünleri: “Kilo alırım” düşüncesiyle bu dönemde diyet ürünleri ve tatlandırıcılara yönelmemeli, çünkü bebeğinize zarar veren katkı maddeleri içeriyor.

Şüphesiz bebeğinizin sağlıklı olarak dünyaya gelmesini istiyorsunuz. Bu yüzden sağlık açısından yediğiniz yemeklerden içtiğiniz suya kadar her şeye dikkat etmeniz normal. Çünkü
hamilelik sürecinde bazı dış etkenler hamileliğin seyrini olumsuz etkileyebilir. Pek çok anne bu gerçeği bildiği için nelerden korunması gerektiğini soruyor, araştırıyor ve uygulamaya çalışıyor. İşte biz de sizlere evde, sokakta, iş yerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrendik.

Evinizdeki tehlikeler

Temizlik ürünleri
Temizlik ürünleri, kimyasallardan oluştuğu için, hamilelikte tehlikeli olabilme ihtimali üzerinde durulmuştur. Ancak bebeğin sağlığını ya da gelişimini olumsuz etkilediğine dair bir kanıt yok! Aslında bir bakıma bakteri ve diğer mikropların temizlik maddeleriyle yok edilmesi olası enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Yalnız bu ürünleri kullanırken şu noktalara dikkat etmelisiniz.
• Keskin kokusu ve dumanı olan kimyasalları direkt solumayın. Ya da havalandırması olan bir alanda kullanın.
• Klorlu ürünleri, amonyaklı olanlarla karıştırıp kullanmayın. Bu karışım öldürücü dumanlar yayabilir.
• Kullanmadan önce ürünlerin etiketlerini okuyun. Zehirli olduğu uyarısına rastlarsanız, kullanmayın.
• Temizlik yaparken mutlaka koruyucu eldiven kullanın.

Böcek ilaçları
Evinizde böcekler varsa, hamileyken onlarla barış ilan edin! Çünkü böcekler, böcek öldürücü ilaçlardan daha masumdurlar. Böcek ilaçları, bebeğinizde doğumsal kusurlara bile yol açabilir. Ancak bulunduğunuz sokak ilaçlandıysa, koku kaybolana kadar evinizden dışarı çıkmayın, hatta pencerelerinizi kapatın. Özellikle mutfağınızı koruma altına alın. Eğer yöneticiniz apartmanınızda böyle bir işe kalkıştıysa, apartmanınızdan birkaç gün boyunca uzaklaşın ve döndüğünüzde evinizi havalandırmayı ihmal etmeyin.

Mikrodalga fırınlar
Tehlikeleri tartışmalı olan konulardan biri de mikrodalga fırınlar. Henüz bebekler üzerindeki zararları kanıtlanmış olmasa da, bebeğin göz gibi hassas organlarının mikrodalga fırınların yaymış olduğu dalgalardan etkilendiği sanılmaktadır. Bu nedenle bu tür fırınları kullanırken, aklınıza şu öneriler gelsin: Fırını çalıştırmadan önce kapağının kapalı olduğuna emin olun; içi boşken çalıştırmayın; çalışırken yüzünüzü yaklaştırmayın; tamirini de yetkili kişilerce yaptırın.

Elektrikli battaniye ve ısıtıcılar
Elektrikli battaniyeler, ısıtırken elektromanyetik alan oluştururlar. Bunun anne adayı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği söylenmiştir. Ancak şimdiye kadar elektrikli battaniye kullandıysanız, boşuna endişeye kapılmayın, bebeğinizin zarar görme ihtimali çok azdır. Yine de elektrikli battaniyeyle ısınırken dikkat etmenizde fayda var. Battaniyeyi siz yatağın içine girmeden ısıtır konuma getirin. Yatacağınızda kapatın.

Sokaktaki tehlikeler

Hava kirliliği
Kentlerde insan sağlığını tehdit eden faktörlerden biri olan hava kirliliği, kışın üst noktalara tırmanır. Hele bir de yeni bir bebek bekliyorsanız, bu durum sizi endişelendirebilir. Aslında aşırı olmadığı taktirde karbondioksitin bebeğe zarar verdiği kanıtlanmamıştır. Yine de hava kirliliğinin rahatsız edici etkilerinden bertaraf etmek için şunlara dikkat ediniz:
• Ev içindeki hava kirliliğini uzaklaştırmak için evinizi sıklıkla havalandırın.
• Hava kirliliği konusunda meteorolojinin uyarılarını dikkate alın. Aşırı hava kirliliği uyarısında, evden dışarı çıkmayın. Hatta pencerelerinizi kapatın.
• Oksijeni artırmak için evinizi bitkilerle doldurun. Bitkiler, havadaki zararlı gazları emer ve dışarı oksijen verir.
• Sigara içilen ortamlardan uzak durun. Gerekirse ailenizden, arkadaşlarınızdan, misafirlerinizden yanınızda sigara içmemelerini isteyin.
• Arabanız varsa, egzoz sistemini kontrol ettirin, zararlı gaz kaçağı olabilir.
• Açık havaya çıkarken trafiğin olduğu yollardan uzak durun. Yürümeyin, koşmayın, alıştırma yapmayın.
• Evinizdeki ısıtma sistemi gaz, odun veya kömür sobasıysa, bacaların çekip çekmediğini mutlaka kontrol edin. Yoksa evinizin içi, zehirli gazlarla dolabilir.

X Işınları
Bazen hamilelik sırasında çeşitli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı hastalıkların tanısında röntgen gibi cihazlara gereksinim duyulur. Peki, röntgen cihazı radyasyon yaydığına göre, bebeğinize ne gibi bir zararı olabilir? Bu sonucu etkileyen üç faktör vardır: Radyasyonun miktarı, ne zaman alındığı ve rahmin bu ışığa maruz kalıp kalmadığı. Radyasyonun miktarı çok yüksek dozda olmadığı sürece bebeğinizde ciddi bir hasara yol açmaz. Ancak, bebek gelişiminin erken döneminde radyasyona maruz kalmak bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Bu anlamda döllenmeden sonraki 3. ve 4. haftalar risk taşır. Aslında tüm bu risklere karşı önlem almanın bir yolu vardır: anne karnını ve pelvisini bir kurşun levhayla kaplamak.

Röntgen çektirmeniz gerekiyorsa bazı şeylere dikkat etmeniz önerilir:
• Röntgen çektirirken hamile olduğunuzu söyleyin.
• Kafanızda yarar ve zarar karşılaştırmasına gidin. Eğer röntgen çektirmenizin riskleri yararından fazlaysa, işlemi ertelemekte fayda var.
• İşlemi yaptıracağınız yerin güvenilir ve donanımlı olmasına dikkat edin. Röntgen aygıtı yeni ve iyi bir durumda mı? İşlem yapılırken, eğitimli ve bilinçli bir teknisyenin yanı sıra radyolog gözetiminde mi?

Burada bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bahsedilen riskler ne kadar aza indirgense de, acil olmadığı sürece röntgen çekimlerini doğumdan sonraya bırakmak en doğrusudur.

Radyasyon yayan cihazlardan biri de X-Ray cihazlarıdır. Güvenlik kontrolleri sırasında kullanılan bu cihazlar, kısa bir süre maruz kalındığı sürece anne adaylarına zarar vermez. Ancak bu cihazların başında çalışan, yani güvenlik görevlisi olan anne adaylarının hamilelikleri boyunca uzak durmaları önerilir. Eğer hamileyseniz ve kapalı alanlara girmek durumundaysanız klasik üst arama yöntemini talep edin. Görevlilerden biri mutlaka kadındır.

Alışveriş
Bir kadın olarak alışverişin, hamilelikte nasıl bir zarar vereceğine anlam verememiş olabilirsiniz! Evet, alışveriş sırasında her şey gayet zevklidir, peki ya sonrası? Elinizdeki poşetler, ağırlaştıkça taşımanız güçleşecektir. Ağır kaldırma, bebeğinize zarar verebilir.

İş yerinizdeki tehlikeler

Bazı iş alanları, anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine olumsuz etkilerde bulunur. Bu anlamda sağlık çalışanları, kimyevi fabrikalarda çalışanlar, küçük çocuklarla teması olan öğretmenler (kızamıkçık gibi hastalıklara maruz kalabilirler), veterinerler, hayvan bakıcıları ya da kasaplar (toksoplazma virüsü açısından) risk altındadır. Ayrıca bedensel güç gerektiren ya da uzun süre ayakta kalmaya neden olan işler, düşüğe, erken ya da ölü doğum riskine yol açar.

Bilgisayarlar
Çalışma hayatının vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan bilgisayarlar, radyasyon yaydıklarından kullanırken bazı püf noktalarına uymak gerekir. Aslında bilgisayarların yaydığı radyasyon iyonize edici değildir ve bu sebepten çevresindeki insanlara zarar verebilecek bir etki taşımazlar. Ancak anne adaylarında düşük gibi sonuçlara neden olduğuna dair kanıtlanmamış çalışmalar vardır. İyisi mi anne adayıysanız, olası riskleri en aza indirmek için bilgisayarda çalışırken aşağıdaki uyarılara göz atın: haftada 20 saatten fazla bilgisayarın önünde kalmayın; bilgisayarların arkasında durmayın; ekran koruyucusu kullanın ve bilgisayarla aranızdaki mesafe 50 santimetre yani ekrandan bir kol boyu uzaklıkta olsun.

Diğer tehlikeler
Hamilelik sürecindeki tehlikeler, bunlarla da bitmiyor. Normalde kullandığımız ve aldırmadığımız bazı şeyler, hamilelikte bakın nelere yol açıyor:

Cep telefonları: Radyasyon yaydığı kanıtlanmasa da herhangi bir olası zarara karşı bazı kurallara uymanız gerekiyor. Bu kuralların en önemlileri arasında cep telefonuyla gereksiz yere uzun konuşmamak, cep telefonunu kalbin üzerinde bulundurmamak ve hamilelik döneminde telefonu karın bölgesinden uzak bir yerde bulundurmak şart.

Sigara ve alkol: Sigara ve içki yasakların en başta gelenleri. Sigara ilk başta bebeğin doğum kilosunun düşük olmasına yol açıyor ve günde 4 taneden fazla içilen sigara, bebekte sakatlıklara neden olabiliyor. İçki ise bebekte anomaliye yol açıyor.

İlaç: Gündelik hayatımızda kullanmak durumunda olduğumuz kimi maddeler de, hamilelikte risk taşıyor. Bunun en basit örneği; ilaç. Doktora danışmadan asla ilaç kullanmayın. Başınız ağrıdığında hemen ilaca sarılmayın; çünkü aspirin bile zararlı, düşük riskine yol açıyor.

Kurşun: Bu metale fazla miktarda maruz kalan hamilelerde, yüksek tansiyon ve düşük riski görülmektedir. Ayrıca bebeklerde doğumsal kusurlara neden olabilir. Bu metalin etkilerinden korunmak için, içme suyunuzun kurşunsuz olmasına, evinizin tadilatı yapılırken kazınmış boyadan uzak durmaya, çini porselen ya da çanak çömlekteki kurşunun bulaştığı yiyecek ve içeceklerden tüketmemeye dikkat edin.

Kozmetik ürünler: Bu dönemde normal saç şampuanınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Selülit kremleri, gözaltı ve vücut kremleri gibi kozmetik malzemeyi, doğala yakın üretilenlerden seçmelisiniz. Bunun için bitkisel bazlı ürünleri kullanabilirsiniz. Ancak saç boyası özellikle ilk 10 hafta uzak durulacak kimyasalların başında geliyor. Çünkü içindeki malzemeler saç derisinden bebeğe geçebiliyor.

Epilasyon: Hamilelikte artan hormonlar yüzünden vücudun her bölgesinde tüylenme artışı oluyor. Bu da lazerle epilasyona gereksinimi artırıyor. Fakat ilk üç ay epilasyon bebek için sakıncalı. Dördüncü aydın itibaren ise, karın civarı hariç diğer bölgelere epilasyon uygulanabiliyor.
 

( 5406 ) kez okundu     -     03.11.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
Hamileyken, dikkat, edilmesi, gereken, hususlar
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.208.126.130) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 6
 Bugün : 546
 Toplam : 2273320
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


6