Allah'ım! Günahlarımın küçüğünü büyüğünü, öncesini sonunu, açığını ve gizlisini, hepsini bağışla. - Müslim, "Salât", 216
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Elektronik Atıklarınızı Çöpe ATMAYIN

Elektronik Atıklarınızı Çöpe ATMAYIN
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Günümüzde birçoğumuzun evi bilgisayar ve çevre birimleri, MP3 oynatıcı, oyun konsolları, DVD oynatıcılar, ses sistemleri ile sayısız dijital cihaz gibi elektronik cihazlarla donatılmıştır.

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, elektronik cihazlarınızı çöpe atmamanız için birçok neden var. Elinizdeki cihazlar son 10 yıl içinde alındıysa muhtemelen bunlar yenilenmiştir ya da yenilerin teknolojisi kıyaslanmayacak yükselmiştir.

Ancak, elinizdeki cihaz babanızdan kalma bir yadigar ise bunu kesinlikle çöpe atmamalısınız. Eğer atarsanız, plastik, metal ve cam gibi değerli kaynakları çöpe atmış olursunuz. Aynı zamanda bunları çöpe attığınızda potansiyel olarak zehirli malzemeleri de toprağa gönderiyorsunuz. Kurşun, civa ve diğer maddeler eski monitörlerden ve devrelerden havaya ve yere, suya karışıyor ve insanların sağlığını etkiliyor. Günümüzde bir çok ülkede belirli elektronik bileşenler zehirli atık olarak kabul ediliyor.

Eskiyen bilgisayarınızı çöpe atmayacaksanız, önünüzde iki seçeneğiniz var; yeniden kullanmak ya da geri dönüşüm. Eğer cihazınız çalışır durumdaysa, yeniden kullanmak daha iyi bir seçenektir. Yenileme geri dönüşümden daha kolaydır. Geri dönüşümde ise yüksek miktarda enerji kullanıyor. Çalışan bir elektronik cihazı yeniden kullanım için bağışlayabilirsiniz veya takas edebilirsiniz. Eğer çalışmayan eski bir bilgisayarınız, tarayıcınız varsa, bunları sadece üzerindeki çalışır durumdaki yedek parçaları için satın almak isteyen kişilere satabilirsiniz.

Eğer kırılmış, oldukça eski parçalara sahip bir elektronik cihazınız varsa, bunlardan en az çabayla kurtulmanın yolu ise geri dönüşümdür. Elektronik cihazların geri dönüşümü çok yeni bir endüstridir ve bu noktada merkezileşmekten uzaktır. İnsanlar artık eskimiş elektronik cihazlarını çöpe atmayı bırakmalıdır. Günümüzde dünyada birçok elektronik eşya üreticisi ve perakendecisi eski cihazlarınızı kolayca yeniden dönüştüren ürün programları kurmuştur.

Zaman - Haber7

( 2682 ) kez okundu     -     10.10.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
elektronik, ATIK, atık, elektronik atık, geri dönüşüm, elektronik atıkların geri dönüşümü
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.172.203.87) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 232
 Toplam : 2507283
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3