Şüphesiz iman edip salih ameller işleyen, namazı dosdoğru kılan ve zekatı verenlerin mükafatları Rableri katındadır. Onlara korku yoktur. Onlar mahzun da olmayacaklardır. - Bakara-277
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMELİYİZ

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMELİYİZ
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Günümüz dünyasında bilim ve teknoloji hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bilgi de hızlı bir şekilde çoğalmakta ve mevcut bilgi zaman aşımına uğramaktadır. Meydana gelen değişimler eğitimli insan kavramının tanımının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Örnek verecek olursak geçmiş yıllarda orta öğretim bilgisi alan bir kişinin hayata atılması çok kolay olmakta hatta bu bilgi kendisi için ömür boyu yetmekte idi. Yine orta öğretim mezunu kişiler rahatlıkla memur olabilmekte, öğretmen olabilmek için 2 yıllık yüksek okul okumak yetmekte idi ama şimdi ise öğretmen olabilmek için 4 hatta hazırlık adı altında 1 sene daha toplam 5 senelik eğitim alınıyor yinede öğretmen olunamıyor bunun üstüne bir de eğitimin yeterli mi diye kpss adında sınav yapılmaktadır. Yani gün geçtikçe bilgi artmakta ve hayat koşulları zorlaşmaktadır.

Her geçen gün yenilenen, değişen ve gelişen bilgi birikiminin “yaşam boyu eğitim” kavramını gündeme getirdiği ve bunun da ancak öğrenmeyi öğrenen bireylerin yaşamlarında sürekli öğrenme ve çağın gerektirdiği niteliklere sahip bireyler olma yolunda çaba sarf etmeleri ile mümkün olduğu bir gerçektir.

Geçmişte bilgili insan, her şeyi bilen ya da başkalarının ürettiği bilgileri beyninde depolayan kişiydi. Bu nedenle geçmiş yüzyıllarda eğitim, daha çok var olan bilgi birikiminin, kültürel değerlerin ve yaşamsal becerilerin yeni yetişen kuşaklara aktarılması olarak görülmüştür.

Bugün ise bilgili insan; bilginin farkında olan, bu bilgiye ulaşmanın yollarını bilen, ulaştığı bilgiyi anlamlandırarak öğrenen, öğrenmiş olduğu bilgilerden yeni bilgiler üretebilen ve ürettiği bilgileri sorun çözmede kullanabilen kişi olarak kabul edilmektedir.

Öğrenmeyi öğrenmeyi alt başlıklar halinde incelersek.

Öğrenmek: Sorup bilgi edinmek, yetenek ve beceri kazanmak olarak tarif edebiliriz.

Niçin Öğreniriz: En basitinden yaşamak için öğreniriz. Hayata atılmak, değişimler karşısında ayakta kalabilmek için, önümüze çıkan engelleri aşmak için öğreniriz, belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için öğreniriz.


Nasıl Öğreniriz: Ne için öğrendiğimizi belirledikten sonra sıra hedefimize ulaşacak yöntemi belirlemeye geldi.

Okuduklarımızın %10 ‘unu
Duyduklarımızın % 20 ‘sini
Gördüklerimizin %30 ‘unu
Hem görüp hem duyduklarımızın % 50 ‘sini
Söylediklerimizin % 70 ‘ini
Yapıp söylediklerimizin % 90 ‘ını hatırlarız.

Yukarıdaki verileri göz önünde tutarsak ne kadar çok duyu organımızı öğrenme eyleminde kullanırsak verim de o kadar artmaktadır.

Öğrenmek için ne öğrendiğimize karar vermeliyiz kafamızda ne kadar gereksiz bilgi var hiç düşünüyor muyuz? Kullanmadığımız hiç gerek olmayan kafamızı boşa işgal eden bilgiler. Eğer ki gerçekten öğrenmek istiyorsak her önümüze çıkan bilgileri değil de yaşamımızda bilim ve teknolojide işimize yaracak değeri yüksek bilgileri süzüp kaydetmeliyiz.

Öğrenmeyi etkileyecek unsurlar düşünülmeli ve “ben nasıl daha iyi verim alırım” diye kendi kendimize sorular sorup cevabını aramalıyız.

Öncelikle öğrenmeden keyif almalıyız kendimizi şartlandırmalıyız. Bilgiden korkmamalı “ben bunun üstesinden gelirim” şeklinde kendi kendimizi motive etmeliyiz. Eğer ki işin başından “ben yapamam, ben öğrenemem” gibi kendimizi negatif yönde motive edersek baştan kaybettik demektir.

Öğrenmeyi etkileyecek her şey düşünülmelidir. Kullanılan kalemler, kâğıtlar renklimi renksizmi olmalı, ders çalışılacak ortam seslimi sessizmi olmalı, masa sandalye her şey düşünülerek nasıl daha iyi verim alınacaksa o şekilde tasarlamalıyız. Beslenmemize de dikkat etmeliyiz. Abur cubur değil de dengeli şekilde beslenmeliyiz. Uykumuza da dikkat etmeliyiz ne fazla uyku ne de az uyku günlük 4-7 saat arası uyku almalıyız. Ama düzenli olmalı erken yatmalı erken kalkmalıyız.

Her şeyden önemlisi de kendimize inanmalıyız, başaracağımıza inanmalıyız ve elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.


Mustafa KARSLI

( 2887 ) kez okundu     -     13.09.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
öğrenmek, öğrenmeyi öğrenmek, öğrenmeyi öğrenmeliyiz, bilgiye nasıl ulaşılır
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.85.214.125) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 507
 Toplam : 2275195
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5