Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Sıcaklarda Et ve Tavuk Ürünlerine Dikkat!

Sıcaklarda Et ve Tavuk Ürünlerine Dikkat!
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Ramazanda et ve tavuk tüketiminin artacağına dikkati çeken uzmanlar besin zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği Başkanı Mustafa Nail Özden, dondurulmuş et, tavuk ve deniz ürünlerinin 4 derecede sıcaklıkta çözülmesi gerektiğini, oda sıcaklığında eritilen ürünlerin bakteri üremesini hızlandırarak besin zehirlenmesine neden olduğunu bildirdi.

Özden, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazanda et ve tavuk tüketiminin artacağına dikkati çekerek besin zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı. Dondurulmuş çiğ et, tavuk ve deniz ürünlerinin dolapta diğer gıdalardan ayrı tutulması gerektiğini vurgulayan Özden, aynı rafta muhafaza edilen ürünlerin bakteri üremesini hızlandırdığını belirtti.

Özden, bu ürünler için ayrı kesme tahtası ve bıçak kullanılması gerektiğini de ifade ederek pişirildikten sonra da ayrı tabaklarda servis yapılmasını önerdi.

ŞOKLANMIŞ ÜRÜNLER 4 DERECE ÇÖZÜLMELİ

Dondurulmuş et ürünlerinin dolapta ve 4 derece sıcaklıktaki bölümde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Özden, oda sıcaklığında çözülen et ürünlerinin bakteri üremesini hızlandırdığını belirtti.

Dondurulmuş ürünlerin genellikle ev hanımları tarafından oda sıcaklığında çözüldükten sonra pişirildiğini anlatan Özden, şöyle konuştu:

''Dondurulmuş et, tavuk ve deniz ürünleri 4 derecede sıcaklıkta çözülmeli. Oda sıcaklığında eritilen balık et ve tavuk ürünleri bakteri üremesini hızlandırarak besin zehirlenmesine neden olur. Çoğu işletmelerde şoklanmış ürünler oda sıcaklığında buzu çözüldükten sonra pişiriliyor veya tekrar şoklanıyor. Bu şekilde hazırlanan yemekler insan sağlığına zararlı. Besin zehirlenmesi riskini arttırıyor. Şoklanmış et ürünleri 4 derecede çözülüp, kullanıma göre işlendikten sonra da - 71 derecenin üzerindeki dolaplarda muhafaza edilmeli. Bakteriler ancak -71 derecede yok olur. Mutfak dolaplarında - 18 ve 4 derecedeki bölümler et ve et ürünlerinin besin değerini koruması açısından kullanılmalı.''

MUTFAKTA HİJYENE DİKKAT

Gıda güvenliği açısından mutfakta hijyen koşullarına uyulması gerektiğini vurgulayan Özden, şunları söyledi:

''Mutfaktaki ortam sıcaklığı 32 dereceyi geçmemeli. Otel, restoran gibi işletmelerde mutfaktaki soğutma sistemi yeterli olmalı. Mutfak hijyeni gıdaların sağlığa uygun biçimde hazırlanması açısından önemlidir. Mutfak personelinin saçları bone ile kapatılmalı, mutfak gereçleri dezenfekte edilmelidir. Gıda güvenliğinin sağlanması öncelikle mutfağa alınan ürünlerden başlamalı. Mutfakta ürün çeşidine göre soğutma sistemi oluşturulmalı veya dolaplarda farklı sıcaklardaki bölümlerde muhafaza edilmeli. Sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalı. İyi derecede dezenfekte edilmeyen sebze ve meyveler gıda zehirlenmesine neden olur. Bıçak gibi doğrama gereçlerinin dezenfekte edilmesi de çok önemlidir.''

Otel ve restoranlardaki mutfaklarda gıda güvenliğinini sağlanması amacıyla gıda güvenliğinin üst seviyede tutulması gerektiğini de vurgulayan Özden, işletmelerde çoğunlukla Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı kriterlerinin uygulandığını kaydetti. Tehlike Analizi Ve Kritik Kontrol Noktaları (HACCP) sisteminin yüksek maliyetli olması nedeniyle işletmeler tarafından tercih edilmediğine dikkati çeken Özden, gıda güvenliği bakımından işletme mutfaklarının titizlikle incelenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AA - Haber7

( 2842 ) kez okundu     -     29.07.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
Sıcaklarda Et ve Tavuk Ürünlerine Dikkat!, sıcak havada tavuk, sıcak havada et ürünleri, sıcaklarda et ürünlerine dikkat
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.239.242.55) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 50
 Toplam : 2386781
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2