Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. - Bakara-208
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

KULLUĞUNUZU TATİLE ÇIKARMAYIN

KULLUĞUNUZU TATİLE ÇIKARMAYIN
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Her ne kadar okul dönemi yazın başında sonra erse de ebeveynler öğrenmenin okul dışında da devam ettiğini unutmamalılar. Yaz döneminde ailece yapılan uzun bir tatil ebeveynlerin çocuklarıyla her zamankinden fazla beraber olmasına olanak tanır.

Tatil süresince anne-babanın manevi hassasiyetleri, diğer zamanlarda koydukları kurallara tatilde verdikleri önem gibi pek çok unsur çocuklar tarafından gözlemlenir.

Bu sebeple ebeveynin tatil için seçtiği mekanın çocuklarına kazandırmak istedikleri değer yargılarıyla örtüşmesi, çocuğun tatilde içinde bulunacağı sosyal çevrenin denetlenmesi ve tatilde yapılacak tüm etkinlikler ciddiyetle ele alınması gereken mevzulardır.

Ancak günümüz şartlarında hem çocuklarımızın fiziki ve ruhi gelişimini destekleyecek hem de Müslüman olmanın sorumluluklarına uygun bir tatil yapmak pek kolay sayılmaz.

Son yıllarda revaçta olan İslami tatil seçenekleri bu bağlamda ailelerin işini kolaylaştırır gibi görünse de eksilerinin fark edilmesi için irdelenmesi gerekiyor. Yaygın kanaate göre bay-bayan ayrı havuz ve içkisiz konaklama yerleri tatili İslamileştirmeye yetiyor.

Bununla beraber yemekteki israf ve eğlencedeki serbestlik gözden kaçmış gibi. Hal böyleyken İslamiyet’in ruhuna muhalif pek çok detayla şekillenen tatile “İslami tatil” demek ne kadar doğru olabilir?

Rize Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Yıldız’a göre haddi zatında İslami tatil tabiri pek isabetli sayılmaz.

Fakat ülkemizde yaygın olan tatil anlayışı ölçüsüzlük, normalin dışına çıkmak ve sorumsuzluk olarak tezahür ettiğinden, bazı kimseler İslami tatil diye bir ayrıma yöneliyor. Yıldız, İslam’daki tatil anlayışı zaten bundan çok uzak olduğu için bu tabirin kullanılmamasının daha iyi olacağı görüşünde.

Müslümanın tatilini planlarken nelere dikkat etmesi gerektiğini sorduğumuzda Kemal Yıldız, haramdan kaçınmak koşuluyla insanın tatilde her türlü mübaha yer verebileceğini söylüyor.

İnsanın harama düşmeden yeryüzünde gezmesi, eğlenmesi, yemesi-içmesi mübahtır derken önemli bir hususa da dikkat çekiyor: “Müslüman kulluktan tatile çıkmaz.”

Günlük telaşeler sebebiyle bir türlü rayına oturmayan ibadet hayatını düzene sokmak için tatil büyük bir fırsat. Tatil dışında zaman bulamamaktan şikayet ettiğimiz Kur’an kıraati, nafile namaz gibi ibadetlere tatilde daha fazla vakit ayrılabilir.

Bu sayede hem insanın ruhi ihtiyacı karşılanmış hem de tatil zaman israfıyla geçirilmemiş olur. Çocuğun istenen değer ve davranışları kazanmasında “yaşayarak öğrenme” ilkesinin önemi de dikkate alınırsa, çocuklara ibadet şuuru kazandırmak için ebeveynin tatil planına bunları katması yerinde bir hareket olur.

“SILAYI RAHİM KAYBOLUYOR”

Yakın bir zamana kadar geleneksel tatil anlayışımız memlekete gidip bir yandan aile ve akrabalarla beraber olurken bir yandan dinlenmek şeklinde cereyan ediyordu. Fakat hayat biçimimizdeki hızlı değişim tatil anlayışımıza da tesir etti ve artık aileler ilk fırsatta tatil köylerine, deniz kenarındaki otellere kaçar oldular.

Yoğun ve yorucu bir çalışma çarkının içinde kalan insanların biraz kafa dinleme istekleri makul görünse de bu durum sılayı rahimin neredeyse terk edilmesine sebep oldu.

Şuurlu ebeveynlerin tatilin hiç değilse bir kısmını memleketlerinde, büyüklerini ziyaret ederek geçirmeleri çocukların kökleriyle olan bağlarının kopmaması ve sılayı rahim pratiği kazanmaları için oldukça önemli.

“ÇOCUKLARIMIZ TATİLDE MEMLEKETE GİTMEK İSTEMİYOR”

Perihan Ecik on altı yıldır Almanya’da yaşayan bir Türk. Almanya’ya giden ilk neslin torunlarının memleketleriyle fazla bir bağlarının kalmadığını anlatıyor.

Gurbette yetişen yeni neslin tatil anlayışını sorduğumuzda ise şöyle yanıtlıyor: “Çocuklar küçükken tatili memlekette geçirmek mümkün. Hayvanlar, bahçe derken oyalanıp eğleniyorlar.

Fakat biraz büyüdüklerinde memlekette sıkılmaya başlıyorlar, illa ki deniz kenarı olan yerlere tatile gitmek istiyorlar. Özellikle Almanya’da doğup büyüyen çocukların tatil anlayışı bizim kültürümüzden çok uzak.

Bazı çocuklar tatili memlekette geçirmektense Almanya’da kalmayı tercih eder oldular. Bu yüzden son zamanlarda gurbetçilerin çoğu tatilin az bir kısmını ailelerinin yanında geri kalanını ise otel, devre mülk gibi tatil yerlerinde geçiriyorlar.”
 

Alıntıdır...http://www.hanimlar.com/makale/hayatin-icinden/kullugunuzu-tatile-cikarmayin

( 2324 ) kez okundu     -     24.06.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
islami tatil, müslümanların tatili, tatilde kulluk, tatilde ibadet
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.85.214.125) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 447
 Toplam : 2275135
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2