İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Aselsan'dan Dinlenemeyen Cep Telefonu

Aselsan'dan Dinlenemeyen Cep Telefonu
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

ASELSAN, Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli kriptolu cep telefonunu üretti. 2110 MEMKadı verilen cep telefonu yasa dışı dinlenme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

Bu telefonla dünyanın her yerinde, uydu üzerinden güvenli haberleşme yapmak mümkün. Türk savunma sanayisi önemli başarılara imza atmaya devam ediyor. ASELSAN ve Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş. tarafından Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli kriptolu haberleşme cihazı geliştirildi. 2110 MEMKadı verilen cep telefonu yasa dışı dinlenme ihtimalini ortadan kaldırıyor.

DİNLEMELER SON BULACAK

Tümyüksek güvenlik özelliklerini üzerinde bulunduran ve ek olarak uydu telefonlarına bluetooth veya opsiyon konektörü ara yüzünden bağlanan cep telefonu, güvenli ses ve veri iletişimi sağlıyor. Ayrıca SMS atma özelliği de bulunan 2110 MEMK, güvenlik yönetim sistemi tarafından uzaktan yönetim özelliğine de sahip. Böylece kripto anahtarlarının dağıtılması, yasaklı listelerinin güncellenmesi gibi işlevler merkez birimden emniyetli olarak gerçekleştiriliyor. 2110 MEMK, uydu üzerinden iletişimsağladığı için her yerden kullanılmasımümkün. TeknomobilUyduHaberleşme A.Ş. YönetimKurulu Başkanı SelimGençler, söz konusu cihazla yasa dışı dinlemelerin önüne geçildiğini, benzerlerine oranla çok daha yüksek performans sergilediğini ifade etti. Cihazın savunma sanayisi, haberleşme, bilgi paylaşımı gibi birçok alanda kullanılabileceğine dikkat çekenGençler, “Mayıs ayında seri üretime geçtik. Şimdiden gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından çok sayıda sipariş aldık” diye konuştu.

NASIL KULLANILIYOR?

İki telefon arasındaki iletişim öncelikle şifre eşleşmesi başlıyor. Karşılıklı el sıkışma işlemiyle birbiriyle bağlantı kurulduktan sonra data bağlantısı üzerinden görüşme yapılıyor. Cihazda bulunan kripto anahtarları cihazı kullanan kurumun kripto yöneticileri tarafından cihazlara yüklenip belirli zaman aralıkları ile güncelleniyor. Cihazın üzerinde güvenli bir bellek üzerinde saklanan kripto anahtarları, telefonun kötü niyetli kişilerin eline geçmesi ve kapağının açılması durumunda iz bırakmayacak şekilde kendiliğinden siliniyor. Herhangi bir acil silme durumunda fabrikada yeniden ayarlanıncaya kadar kullanılamaz hale geliyor. Ayrıca merkezi güvenlik yöneticisine de durumu mesajla bildiriyor.

TSK rahatlıkla kullanabilecek

Teknomobil Uydu Haberleşme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gençler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenlik endişesi oluşturduğu için bu tarz cihazları kullanmakta endişesi olduğunu söyleyerek "Ancak milli olan bu cihazı bundan sonra rahatlıkla kullanabilecek" diye konuştu.

Afetler için biçilmiş kaftan

2110 MEMK iki senelik bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Cep telefonu karasal hücresel yayınların erişemediği doğal afetler gibi olağanüstü durumlarda hem bireysel hem kurumsal olarak kablosuz haberleşme olanağı sağlıyor.

BUGÜN - http://www.haber7.com/haber/20110525/ASELSAN-dinlenmeyen-telefon-uretti.php

( 3435 ) kez okundu     -     25.05.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
aselsan, cep telefonu, dinlenemeyen cep telefonu, yerli üretim cep telefonu, aselsandan dinlenmeyen telefon, aselsan cep telefonu, mobile phone
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.107.209) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 593
 Toplam : 2294855
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2