De ki: "Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!" - Mü'minûn, 23/118
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

• Araştırmalar anne sütü alan bebeklerin ileride obezite olma risklerinin daha az olduğunu gösteriyor.
• Anne sütü mamadan daha kolay hazmedilir ve içeriği daha çok kana geçer. Anne sütündeki bazı enzimler bebeğin sütü daha kolay hazmetmesini sağlayınca daha az gaz problemi oluşur.
• Anne sütü ile beslenen bebeklerde reflü ve buna bağlı kusma daha az görülür.
• Anne sütünün içinde bulunan maddeler hiçbir ilacın sağlayamayacağı kadar bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Anne sütündeki kolesterol miktarı ileriki yaşlarda damar sertliğinin oluşumunu önlemek açısından önemlidir.
• Annesini emen bebek, ilk aylarda ihtiyaç duyduğu emme hazzına daha fazla erişir. Bu da bebekte güven duygusunun gelişiminde etkilidir.
• Anne sütünü emen bebekler biberondan beslenen bebeklere göre daha fazla güç harcadıklarından çene, ağız ve dil kasları daha fazla çalışır. Böylece sağlıklı çene ve diş yapısına sahip olurlar.
• Anne sütündeki “kazein” maddesi mikropların bebeğin mide, bağırsak ve solunum yollarında tutunarak hastalık yapmasına engel olur.
• İshal, zatürree gibi hastalıklara yakalanan bebekler, bu hastalıkları daha kolay atlatır.
• Uzun dönem anne sütü ile beslenen bebeklerde şeker hastalığı, damar sertliği ve bağırsak hastalıkları kronik rahatsızlıklar daha az görülür.
• Anne sütü ile beslenen çocuklarda aşıların gücünün ve koruyuculuğunun daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır.
• Sonuç olarak anne sütü yaşanabilirlik direncini artırıyor. Genel anlamda bazı kanser türlerinin anne sütü ile beslenenlerde daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır.

İLK 6 AY ANNE SÜTÜ VE 2 YAŞINA KADAR EMZİRMEYE DEVAM!

Bebeklerde ek besinlere başlayınca ishale ve genel olarak hastalıklara karşı koruyuculukta bir miktar düşüş olabiliyor. Vücudun savunma sistemi bu süre boyunca gelişse de, annenin 1 ml sütünden yaklaşık dört bin hücre geçer. O hücreler bebekteki koruyuculuklarını devam ettirir.

Antikor dediğimiz vücudun savunmasında rol oynayan proteinler de bu süre boyunca bebeğe geçmeye devam eder. En kritik olan ilk 2 yılda, bunların etkisi hastalıklardan korumada vücuda yardımcı olur. Örneğin; çocuk ishal olduğunda ek besinlerin yanında anne sütü alıyorsa, ishali daha çabuk geçer. Bu nedenle ilk 6 ay yalnız anne sütü, 6 aydan sonra uygun tamamlayıcı beslenmelerle emzirmenin 2 yaşına kadar devam ettirilmesi hem çocuk hem de anne sağlığı açısından çok önemli.

BEBEĞİNİZ İLK GÜNLERDE KESİNLİKLE AÇ KALMAZ, MAMA VERMEYİN!

Yeni doğan bir bebeğin mide kapasitesi 4 tatlı kaşığı kadar yani 20 ml’dir. Fazlası ya genzine kaçar ya da ziyan olur. Bebeğin mide kapasitesi büyüdükçe annenin süt miktarı da artacaktır. Bebeğin ilk günlerde ihtiyaç duyduğu şey daha çok sütle alacağı enerji değil, bağışıklık sistemi yerine onu dışarıdan gelecek enfeksiyonlara karşı koruyacak olan antikorlardır. Bu sadece anne sütündeki kolostrumdadır.

SÜT MİKTARINI ARTIRAN FAKTÖRLER

Bebeğin anneyi emmesi, annenin bebeği görmesi, kucağına alması, sık sık emzirmesi gibi görsel uyarılar, memelerin tam boşalması, annenin istirahat etmesi, sıvı alımını artırması ve annenin yorulmaması gibi etkenler süt miktarını artırır.

“Çok yersen çok sütün gelir” diye bir düşünce vardır fakat sütün gelmesi için en çok gerekli olan istirahat etmektir. Annelerin yeterince yatmamaları, loğusaların hemen ayağa kalkmaya ve ikinci haftasında normal yaşantılarına dönmeye çalışmaları çok doğru bir hareket değildir. 40 gün süren loğusalık döneminde annenin sadece bebek ve emzirme odaklı yaşaması gerekir.

Annenin özgüveni başarılı bir emzirme için çok önemlidir. “Sütüm yetmeyecek” diye endişeli ve özgüveni az bir yaklaşım, annenin başarılı emzirme olasılığını azaltır.

“KALİTELİ SÜT” DİYE BİR KAVRAM YOKTUR!

Yeni doğum yapmış bir anne için “Anne zayıf, sütü iyi değil” gibi sözler söylemek kesinlikle yanlıştır. Bu, kadını küçümseme ile ilgili bir düşüncedir.

Bazı mama firmalarının “Anne sütünden daha üstün bir mama” sloganıyla piyasaya çıktıkları dönemler oldu. Böyle bir şeyin mümkün olmadığı, bundan sonra da mümkün olmayacağı inkar edilemez bir gerçektir. Çünkü canlı bir maddeyi mamanın içine koymaları mümkün değildir. Anne sütü canlı maddeler ve hücreler içerir. Bu nedenle de “kalitesiz anne sütü” diye bir kavram yoktur.

Anneye gebeliğinde aldığı vitaminlerine 6 ay daha devam ettirilir. Annenin beslenme konusunda bazı eksiklikleri ya da hataları varsa, aldığı vitaminler bu sorunu ortadan kaldırır.

Semerkand Aile Dergisi

( 2633 ) kez okundu     -     17.05.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
anne sütü, bebeklere anne sütü, ilk 6 ay anne sütü, anne sütünün önemi, anne sütünün faydaları, bebekler için anne sütünün önemi, bebekler anne sütü içmeli
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.208.126.130) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 11
 Bugün : 458
 Toplam : 2273232
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


11