İnsanların hesaba çekilmeleri yaklaştı. Halbuki onlar gaflet içinde yüz çevirmekteler. - Enbiya-1
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Çöldeki Şifa Kaynağı Hurma

Çöldeki Şifa Kaynağı Hurma
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Vitamin ve mineral madde bakımından hayli zengin olan hurma, tepeden tırnağa bütün vücuda faydalı, tek başına “öğün” yerine geçen ve bir çok rahatsızlığı önleyen çok önemli bir meyve.

Latince adı "Fructus dactylus" olan tropikal iklim bitkisi hurma ağacının meyvesi vücuda çok yararlıdır. Sıcak iklim bitkisi olduğu için “Çölden gelen şifa kaynağı” olarak bilinen, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan hurma, tek başına besleyici özelliği olan olağanüstü bir meyvedir. Suudi Arabistan başta olmak üzere Mısır, Irak, İran ve Cezayir gibi ülkeler, en fazla hurma üreten ülkelerdir. Ramazan ayında tüketimi daha da artan hurmanın günümüzde her mevsim bulunabildiği belirtilerek, aralıksız olarak tüketilmesi önerilir.

ÖZELLİKLERİ

Afrika ve Arap Yarımadası’nda bol miktarda yetişen hurmanın dalları yoktur. Sütun gibi tek gövde olarak büyüyen ağaç, otuz metreye kadar yükselir. Kışın yaprağını dökmeyen hurmada, B1, B2, A ve C vitaminin yanında; protein, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor bulunur. Bir kişinin her gün en az 6-7 hurma yemesi önerilir.

Bol miktarda kan yapımı sağlar. Gıda değeri çok yüksek olduğu için bedenen ve zihnen yorgunluk çekenlere, hastalıktan zayıf düşmüş olanlara önerilir. Hurma bademle birlikte yenilirse, meniyi çoğaltır. Vücuttaki şeker oranını ayarlayan tek meyvedir. Anne karnındaki çocuğun gelişmesini sağlar. Hurmanın hazmı biraz zor olduğu için, midesi zayıf olanlar yerken çok iyi çiğnemelidir.

Hadisi Şerif: "Olgun Müslümana Benzeyen Ağaç…"

Buhari ve Müslim’in sahihlerinde İbn-i Ömer’den rivayet edildiğine göre İbn-i Ömer şöyle der: “Bir zamanlar Peygamber Efendimizin (sav) yanında oturuyorduk. O sırada bir hurma göbeği getirildi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu: ‘Ağaçların içinden bir türü vardır ki yaprağı düşmez. O ağaç olgun bir Müslümana benzer. O ağacın ne olduğunu söyleyin.’

Oradakiler kırlardaki ağaçları saymaya başladılar. Abdullah İbn-i Ömer der ki:
‘Bunun hurma ağacı olduğu hatırıma geldiyse de hurma ağacı olduğunu söylemek istememe rağmen, çevreme baktığımda yaş bakımından topluluğun en küçüğü olduğumu gördüm ve bunun üzerine söylemeye utanarak susmayı tercih ettim.’ Daha sonra Peygamber Efendimiz soruyu kendisi cevapladı ve şöyle dedi: ‘O ağaç hurma ağacıdır.”

Resim: e-yaşamrehberi.com     Kaynak: Kozmik Yaşam Dergisi - Ahmet Maranki
 

( 3086 ) kez okundu     -     14.05.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
hurma, hurmanın faydaları, Fructus dactylus, çöldeki şifa kaynağı, hurmanın yararları, hurma ağacı, hurma nerde yetişir, hurma ne kadar yenmeli
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 22
 Toplam : 2534942
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2