İnsanların hesaba çekilmeleri yaklaştı. Halbuki onlar gaflet içinde yüz çevirmekteler. - Enbiya-1
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Müslümanız ama Kime Benziyoruz?

Müslümanız ama Kime Benziyoruz?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Yaşantımızın her alanını kaplaması gereken sünnetlerin acaba ne kadarını uyguluyoruz? Uygulamadığımız birçok sünnet hayatımızda büyük boşluklar bıraktı. Terk ettik onları, uygulamaya mecbur hissetmediğimiz için. Unuttuk bize kattıklarını. Oysa Allah’a itaat Rasul’e itaatten geçiyordu. Rasul’ü sevmek Allah’ı sevmekti. O’nu hayatımızın her anına misafir etmeliydik ashap gibi. O’nun gibi yaşamalıydık. Doymadan kalkabilmeliydik sofralardan. O’nun gibi çocukla çocuk, büyükle büyük olmalıydık. Olmadı. Beceremedik. Hayatımızı O’nun hayatına uydurmayı, O’na benzemeyi…

 SÜNNET NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Dinin ikinci ana kaynağı olan sünnet, Müslümanların yaşamında bir nevi pusula görevi görüyor. Adeti ibadete çeviriyor. Sünnete uygun davranışlarımız bizim, Efendimiz’e (s.a.v) benzememize, O’nun sevgisini kazanmamıza, kıyamet gününde bize sahip çıkarak şefaatine ulaşmamıza vesile olur.

Allah’ın sevgi ve rızasını kazanmak, bir müminin en büyük gayesidir. Allah, Habibi’ne kim daha fazla benzerse onu daha fazla sevecektir. Ayrıca hiçbir şey O’nu taklit etmekten daha fazla bize Efendimiz’i (s.a.v) hatırlatamaz. Böylece sünnetler bizi güzelleştirirken, aynı zamanda Allah’ı ve Rasulü’nü de daima aklımızda tutmamızı sağlar. Bu hal de bizi gafletsizliğe taşır. Güzel ahlaklı, huşu içinde ve huzur sahibi oluruz.

Efendimiz (s.a.v) “Ümmetimin bozulmaya yüz tuttuğu bir zamanda, kim benim sünnetime tutunursa yüz şehit sevabı kazanır” buyuruyor. (et-Tergib ve’t-Terhib) Her türlü günahın rahatça işlendiği günümüzde, en küçük bir sünneti işlemek bile çok büyük önem kazanıyor. Efendimiz (s.a.v) şöyle buyuruyor: “Dinin elden çıkışı, sünnetin terkiyle başlar. Halat nasıl lif lif kopup parçalanırsa, din de sünnetlerin birer birer terkiyle ortadan kalkar.” (Dârimî, Mukaddime) Bediüzzaman Hazretleri “Sünnete uymayan bir kişi tembellik ederse büyük bir kayıp içine girer. Sünneti önemsiz görürse, büyük bir cinayet işlemiş olur. Sünneti yalanlamaya kalkışır, tenkit ederse bu sefer de büyük sapkınlığa düşer” der. Denmiştir ki; “Efendimiz’in (s.a.v) her sünnetinde tevhitten bir nur vardır. Sünnetleri yaşadıkça tevhit ilmine olan yakinimiz daha da kuvvetlenir.” Diğer yandan sünneti dikkate almayan, “Kur’an bize yeter” diyen bir anlayışın yanlışlığıysa, tartışma götürmeyecek kadar açık. Efendimiz (s.a.v) bu düşüncede olanları bakın nasıl uyarıyor: “Benim emrettiğim veya nehyettiğim bir konu kendisine iletildiğinde sakın sizden birinizi koltuğuna yaslanmış olarak, ‘Biz onu bunu bilmeyiz, Allah’ın kitabında ne bulursak ona uyarız, o kadar’ derken bulmayayım.” (Tirmizî)

PEYGAMBER’İ SEVMEK LAFLA DEĞİL, YAŞAMAKLA OLUR

Efendimiz (s.a.v) “Ben kendisine babasından, evladından ve bütün insanlardan daha sevgili olmadıkça, hiç biriniz tam manasıyla iman etmiş olmazsınız” (Buharî) buyurarak kendisine duyulacak sevgiyi hakiki imanın varlığına bağlar. Bilgi duygusal olarak da benimsenmedikçe fiile dönüşemez. Seven, sevdiğini hiçbir şeyde unutmaz; ona her şeyde tabi olur. Eğer durum böyle değilse, o sevginin hakikiliğinden dem vurulamaz.

Efendimiz’i (s.a.v) ashap gibi sevmeyi öğrenmeliyiz. Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: Adamın biri Peygamber Efendimiz’e gelerek, “Yâ Rasulallah! Seni canımdan da, çocuğumdan da daha çok seviyorum. Evdeyken seni hatırlayınca evde oturamıyor, gelip sana bakıyorum. Ama benim ölümümle senin ölümünü düşündüğümde, senin cennete gireceğini, peygamberlerle olacağını düşünüyor, ben cennete girsem bile seni göremeyeceğim diye endişe duyuyor, bunun için üzülüyorum” dedi. Efendimiz sükût edip bir cevap vermedi. Az sonra Cebrail (a.s) Nisa suresinin 69. ayetini getirdi: “Kim Allah’a ve Peygamber’e itaat ederse, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehitlerle ve salihlerle birliktedirler...”(Taberânî, Heysemî)

SÜNNETLER NE KADAR HAYATIMIZDA?

Çoğu sünneti hayatımıza uygulamak için basitçe bir dikkat yeterli aslında. Değmez mi o kadarcık bir çabaya? Oysa o çaba, zamanla sünnetlerin hayatımıza yerleşmesini sağlayacak nitelikte.

Haydi hayatımızda güzel değişiklikler yapalım! Mesela abdestli yatalım. Tüm gecemizi o uhrevi hava aydınlatsın, uyurken bizi beslesin. Yolda yürürken ya da herhangi bir mekana girerken herkese selam verelim, tebessüm edelim. Komşularımızın halini hatırını soralım, arada bir ziyaret edelim. Hastaya, akrabaya, ihtiyaç sahiplerine gidelim. En azından o bilinçle bir telefon açalım. Gönül yapmaya çalışalım. Bir hatamızdan kurtulmaya uğraşalım. Ahlakımızı geliştirmeye çalışalım. Haydi O’nun adaletini, şefkatini, hanımlarına emanet bilinciyle bakışını, eşlerine yardımını, ailesine, çocuklarına ilgi ve sevgisini de taklit edelim. O’nun affediciliğini, hilmini, kolaylaştırıcılığını, mütevaziliğini, dürüstlüğünü, dünyaya bakışını, şükrünü, sabrını, tevekkülünü, zarafetini, vakarını, özetle bütün hasletlerini karakter haline getirmeye çalışalım. Bunalımdan kurtulmak, huzur, barış ve sevgi dünyasında yaşamak istiyorsak, ahlaklarımızı O’na benzetmeye mecburuz. Sünnetleri tamamen uygulayabilseydi Müslümanlar, şu dünya nasıl olurdu? Düşüncesi bile güzel, değil mi?


Semerkand Aile Dergisi

( 2244 ) kez okundu     -     12.05.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
sünnet, sünnet nedir, sünnetleri yaşamak, sünnetleri ne kadar uyguluyoruz, sünnetleri öğrenmek, sünnet ile yaşamak, peygambere benzemek, ne kadar peygamberimize benziyoruz, kime benziyoruz
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
Mustafa KARSLI - AKSARAY - 06.04.2012 18.18
     Maalesef müzlüman dışında herşeye benziyoruz. Diziler bizim değil, bizi anlatmıyor, programlar bizim değil bizi anlatmıyor. Gençliğimiz elden gidiyor DİKKAT

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.230.154.129) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 30
 Toplam : 2252441
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2