Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Şifa Kaynağı Kokar Kaplıcası - Kadirli

Şifa Kaynağı Kokar Kaplıcası - Kadirli
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kokar Kaplıcası ve mevkii, Kadirli İlçesi'nin Koçlu (Avluk) köyü sınırları içerisindeki şifalı suya verilen isimdir. Burası Karakütük köyü üzerinden ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır.İlçenin kuzeyindedir. Haritada dere yatağı olarak görülen,dağlar arasındaki yeşil bir vadidir.

Fundalık orman içindeki iki inçlik bir debide yer altından hemen orada bir kaynak olarak çıkan,kokulu yaz-kış,25 santigrat derece suyu olan bir pınardır kokar içmecesi.

İki yamacında yaşlı,yüksek çam ağaçlarının ve fundalığın kokulu ağaçları ve kokulu adaçayı gibi otlarının güzel kokularına, suyun barut ve yumurta gibi kokan keskin kokusu karışarak,buraya ilk defa gelenleri adeta "Ben başka yer ve başka bir sıvıyım" dercesine karşılar.Çeşmenin başına gelen insanlar kokusunu ve tadını aldıklarında, böyle bir suyun var olabilmesinin hayretini yaşarlar.Sanki yer altına bir kimya fabrikası kurulmuş ve böyle bir sıvıyı üretilerek yer yüzüne göndermiş gibi bir durum söz konusudur.İşte,yer altından böyle olağan dışı,ilaç gibi bir su çıkmaktadır burada...

Kokar'daki mevcut kalıntılar, bu sudan Roma ve Bizans dönemlerinde de yararlanıldığını göstermektedir.1960 yılında,daha sonra 1978 de Adalet Bakanı olan dönemin ünlü Kaymakam Mehmet Can beyin gayretleri ile şu anda bulunan banyo binası yapılırken temelinden tarihi hamam kalıntıları çıkmıştır.Ayrıca çevrede 15 kadar başka bina kalıntıları olduğu da bilinmektedir.

Buraya Bizans döneminde, 5 km uzaklıktaki Ağınağat denilen mevkiden içme suyu getirildiği, yol yapımı sırasında çıkan kalıntılardan anlaşılmakta,bu şifalı sudan eski çağlardan beri yararlanıldığı ve buranın bir "Şifa merkezi" olduğu bilinmektedir.

Bugünkü tesisin bir km. güney doğusundaki daha az akan ikinci bir olan kokar su ise, dere yatağına (Hançer'in Deresi) akmaktadır.Bu suyun da kokar'a getirilmesi mümkündür.Dere yatağında ayrıca tatlı içme suyu akan bir de çeşme vardır.

Kokar Suyu şifa dağıtıyor:

Kokar; İnsanların kanser ve siroz hastalıkları,sedef hastalığı, egzama, mantar,kapanmayan yaralar,vitiligo (ala,alaca),kellik,mide ülseri,kolit,hemoroit (basur),şeker hastalığı,allerjik astım,böbrek yetmezliği, böbrek ve safra kesesi taşları,prostat hastalığı, sarılık ve karaciğer hastalıkları,aşırı kilolar,kireçlenmeler,romatizmalar ve diğer pek çok hastalıklarda bu sudan içerek şifa bulmak için tavsiye ile geldikleri,çevresi çam ormanıyla çevrili çok güzel bir vadidir.Hastaların dışında,Kadirli halkı da mesire yeri olarak piknik yapmak için hafta sonlarında Kokar'a gelmektedirler.Her gün bir kaç defa şehir merkezinden Kokar'a gelip giden dolmuşlar vardır.Arabası ile gelenler için park yeri sorunu yoktur.Açık hava lokantasında kebap yiyip çay içilebilir.Piknik yapılabilir ve birlikte getirilen yiyecekler ve içecekler yenilip içilebilir.Köylülerin getirdikleri tavuk,yumurta, yoğurt ve tereyağı satın alınabilir.Hava ılıman iklime sahip olduğu için,konaklama yeri yapıldığında yılın 12 ayında şifa amaçlı olarak burada kalabilmek mümkündür.

Yüzyıllar önce bir "şifa merkezi" olarak kullanılan bu yer, bugün daha bilinçli bir hasta kesiminin yine şifa merkezi olma yolundadır.Hemen her gün Türkiye'nin her yöresinden sağlık sorunu olan ve klasik tedavi yöntemleri ile iyileşemeyen hasta insanlar,veya hastalıklardan korunmak için her yıl bir hafta içme kürü yapmak isteyenler,bu sudan faydalanarak iyileşen insanların tavsiyeleri ile kokar içmecesine gelmektedirler.Suyu taze olarak içmek gerekmektedir.Taşındığında,bir günden itibaren tadı ve kokusu değişip,bozulmaktadır.İçilmez hale gelmektedir.

Akşama kadar burada şifalı sudan içen ve banyo yapan bu insanlar için bu gün maalesef halen burada konaklama yerleri ve otel vs. yoktur.Hastalar akşamları Kadirli İlçesi'ne veya çevresine dönmek zorunda kalıyorlar.Asfalt olan yoluna ve şehre 15 km. gibi yakın olmasına karşın, hastalar bir haftalık kür için her gün ilçe merkezine sabah-akşam gidip gelmek zorunda kalmaktadırlar.Ancak şifasını bilen insanlar buna katlanmaktadırlar.Bazıları ise karavanla gelerek veya çadır kurarak burada bir hafta kadar kalmaktadırlar.Burasının eksikliği,tesis yokluğudur.

Alt yapısının tamamlanmasından sonra burası, doğal güzelliği ile Kadirli halkının yaz ve güz aylarında dinlenebileceği, hastaların şifa bulabileceği bir yer olacaktır.

Bu kaplıca suyunun, özellikle sedef hastalığının kesin tedavisini sağladığı anlaşıldığından İsveç'te bulunan sedefliler birliği www.pso.se/ (Svenska Psoriasisförbundet, PSO Rökerigatan 19 121 62 Johanneshov ) birliğe bağlı 250.000 üyesine,daha önce denedikleri ve tam sonuç aldıkları bu şifalı özel sudan faydalanmak için Kadirli'yi,Kokar içmecesini önermektedir

Ancak şu anda binlerce insan bu su için geldiklerinde, turistlerin burada bir hafta değil bir gün bile konaklama imkanı olmadığından dolayı perişan olacakları da kesindir. Zira,Kokar vadisinde değil, Belediyenin Sülemiş tepesinde bulunan oteli ise 50 yatak kapasitelidir.

Kokar'a Kadirli dışından gelen insanlar için ahşap,konaklama binaları ve diğer sosyal tesisler için projelendirme çalışmaları halen il özel idaresince ve Kadirli Kaymakamlığı'nca yapılmaktadır

Kokar kaplıcası,çok yakın gelecekte, gerçek tıbbi değeri anlaşılacağı için Türkiye'nin en gözde sağlık ve sağlık turizmi noktası haline gelecektir.Bu kokulu su,gerçek anlamda pek çok hastalıkta kür olarak uygulandığında mucizeler yaratmaktadır.Bazı bilim adamlarına göre,vücutta,normal hücre metabolizmasının dışında ne anormallik ve bozulma varsa kısa sürede temizleyerek söküp atmakta ve metabolizmayı eski sağlıklı işlevine kavuşturmaktadır.Bu suyun mucizevi gücü ile iyileşmiş binlerce canlı örnek insan ortadadır.

( 10771 ) kez okundu     -     25.12.2010    ekledi     Tweetle    Paylaş 
kadirli, kokar, kokar kaplıcası, kaplıca, şifa, şifalı su, kokar suyu, kadirli osmaniye, kadirli kokar suyu, kokar, kaplıca kokar
Ziyaretçi Yorumları
( 4 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
bekir genç - samsun - 09.04.2013 20.59
     sevgi ve saygılar benim kadirlide bir arkadaşım vardı aynı şirketde çalışıyorduk internetden okudum faydasını çakşır otu kökünün tozunu istedim çok güzel faydasını gördüm ama bir daha getirdemedim yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar..

eyüp - adana - 15.10.2012 01.26
     daha önce buranın bu kadar mucizevi bir yer oldugunu duymuştum 13 lü yaşlarda gittiğimi hatırlıyorum yılan kalesi dönüşünde ailemle oraya ugramıştık her şehirden hatta farklı ülkelerden araç plakaları gördüğümde çok şaşırmıştım bir kaynak suyunun böyle ciddi hastalıkları tedavi edebilmesine inanılması ne kadar zor dglmi bunun gerçek olduğunu gözler önüne seren hastalar olmuştur araştırdım okudum

esra - adana - 02.07.2012 11.17
     bu kadar değeerli bir suyun bulunduğu yer bu kadar bakımsız ve özensiz olmamalı.hiç bir ilaçtan bulmadığım şifayı bu suda buldum.kalacak yerlerin olmaması çok problem.ilgililrin bu kadarda ilgisiz kalmaması lazım.

ilhan bozkurt - kozan - 30.07.2011 22.35
     gayet şifalı bir su dünyada çok az raslanır sular biri.konoklama imkanın olmaması ve yollarının bozuk olması en büyük sorunu

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (52.23.219.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 30
 Toplam : 2534950
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3