Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. - Bakara-208
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

DİKKAT! KURUYORUZ - önemli!

DİKKAT! KURUYORUZ - önemli!
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Son yıllarda yaşanan kuraklık, çevre kirliliği ve kaynakların bilinçsiz kullanım sebebiyle Türkiye'deki göller birer birer kuruyor.

Şimiye kadar 14 göl haritadan silindi. Devlet Su İşleri(DSİ) verilerine göre Kayseri Yay, Çöl, Engir gölü, Hatay Amik, Konya Akşehir, Eber, Akgöl, Hotamış ve Yunak gölü, Kütahya Simav Gölü, İzmir Gölcük Gölü, Çanakkale Ece Gölü, Trabzon Sera Gölü, Antalya Avlan Gölü artık suya hasret. Bazı göller tamamen kururken bazıları ise bataklık halini alarak göl vasfını kaybetti.

Sultan Sazlığı ve Manyas Gölü gibi biyolojik hayata ev sahipliği yapan göllerin kurumasını önlemek amacıyla dışarıdan su takviyesi yapılıyor. Sultan Sazlığı Milli Parkı ve Ramsar alanı Develi 2. Merhale Projesi kapsamında yapılan Zamantı Tüneli'nin faaliyete geçmesiyle Sultan Sazlığı'na da dışarıdan su akıtılıyor. Kurumakla karşı karşıya kalan Beyşehir Gölü'ne Derebucak Barajı ve Gembos Derivasyonu Projesi ile su temin ediliyor. Bafa Gölü, Azap Gölü ve Büyük Menderes Nehri 2007-2008 yıllarında meydana gelen kurak periyottan olumsuz etkilenen göller arasında bulunuyor. Şişme savak vasıtası ile yağışlı dönemde Bafa Gölü'ne su takviyesi yapılarak göldeki su seviyesi korunmaya çalışılıyor.

Manyas Gölü'ndeki mevcut su miktarı ve seviyelerinin, özellikle Kuş Cenneti için büyük önem arz ediyor. Manyas Barajı'nın projelerine başlamadan önce Çevre ve Orman Bakanlığı ile bir protokol oluşturularak aylara gore göldeki su seviyeleri belirleniyor. Manyas Barajı'nın tamamlanmasının ardından Manyas Gölü'ndeki ekolojik dengenin korunması için zaman zaman su takviyesi yapılıyor.

HAVA ALANI VE TARLA YAPILAN GÖLLER
Sıtma ile mücadele maksadıyla ıslah edilen göllerden biri olan Amik Gölü içine Hatay Havaalanı yapıldı. Gölün yeniden sulak alan olarak rehabilitasyonu mümkün görülmüyor. Çanakkale ili Biga ilçesi Yeniçiftlik beldesi sınırları içinde kalan Ece Gölü'nün 1962 yılında Topraksu Genel Müdürlüğü'ne kurutulması için yapılan müracaatlar neticesinde kurutularak tarım arazisi haline getirildi.  **

Son yıllarda yaşanan kuraklık,

çevre kirliliği

kaynakların bilinçsiz kullanım sebebiyle

Türkiye'deki göller birer birer kuruyor.

Birer birer kuruyoruz...

** CİHAN - http://www.habervaktim.com/haber/181087/dikkat_bu_konu_onemli.html

( 2138 ) kez okundu     -     26.04.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
göller, kuruyor, türkiyedeki göller kuruyor, susuz, kalıyoruz, susuz kaldık, nehirler, göller kuruyor, göl vasfını yitiren göller
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.62.151) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 41
 Toplam : 2269312
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3