Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Zayıflamada Mucize Formüllere Dikkat

Zayıflamada Mucize Formüllere Dikkat
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Sağlıklı zayıflamanın ve sağlıklı yaşamanın yolunun doğru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtiğini belirten Diyetisyen Gizem Tutar, hızlı kilo verme konusunda doğadaki hiçbir bitkinin mucizevî olmadığını açıkladı.

Gizem Tutar, medyada sık sık çıkan reklamlarda 'zayıflamanın mucize formülü' olarak lanse edilen altın çileğin bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinin olmadığını söyledi. Tutar, altın çileğin olgunlaşmamış meyvesinin Avustralya'da zehirli olarak bilindiğine de değindi.

Hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları giderek şişmanlayan bir nesil oluşturuyor. Zaman içinde biriken bu aşırı kilolar fiziksel ve psikolojik birçok hastalıklara yol açıyor. Yazın da yaklaşmakta olduğu bugünlerde kimileri fazlalıklarından bir anda kurtulmanın, kimileri de sporsuz ve diyetsiz zayıflamanın yollarını arıyor. Diyetisyen Gizem Tutar, bu arayışların, 'Şişman mı? Obez mi?' tartışmalarının da gündeme getirdiği bu dönemde ortalıkta bir takım 'altın anahtarlar ve mucizevî formüller'in dolaşmaya başladığını anlattı.

Sağlıklı zayıflamanın ve sağlıklı yaşamanın yolunun doğru beslenmekten ve düzenli egzersiz yapmaktan geçtiğini aktaran Tutar, "Hızlı kilo vermenin mucizevî formülü olarak lanse edilen altın çilek, bugünlerde televizyonlarda, gazetelerde, internette sıklıkla karşımıza çıkıyor. Sporsuz ve diyetsiz zayıflama vaadiyle aktarlardaki kilosu 55-120 TL arasında değişen fiyatlarının yanında, altın çileğin her derde deva olduğu söylenen kapsülleri de birbirleriyle yarışıyor. Oysa yaşamımızın ve beslenme alışkanlığımızın tıpkı satranç oyunu gibi bir strateji sanatıdır. Altın çileğin, zayıflatıcı veya yağ yakıcı etkilerinin bilimsel dayanağı yok. Diüretik (idrar söktürücü) ve laksatif (ishal yapıcı) etkileri nedeniyle vücuttan su atımına neden olan altın çilek, kişilerde kilo verdiği yanılgısı oluşturuyor. Altın çilekle vücuttan bir miktar su atılsa bile kaybedilen vücut ağırlığı yağ kitlesinden olmadığı için bu kilo kaybı geçici oluyor." dedi.

İşin aslında bu konuda yapılmış bilimsel çalışma sayısının oldukça yetersiz olduğunu söyleyen Tutar'a göre, yapılan en eski bilimsel çalışmalar 1935 yılına dayanıyor ve bu çalışmanın sonuçlarına göre, altın çileğin iştah azaltmada az miktarda etkisi olduğu ortaya konuluyor. İlacın kan sulandırıcı ve yüksek tansiyonu azaltıcı etkileri ise sadece hayvanlar üzerinde yapılan sınırlı araştırmada belirlendiğine vurgu yapan Tutar, insanlar üzerinde böyle bir etkisi olup olmadığının net olarak bilinmediğine dikkat çekti.

CİHAN - http://www.habervaktim.com/haberoku.php?id=182409

( 2176 ) kez okundu     -     25.04.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
zayıflama, mucize, formül, zayıflama ilaçları, dikkat, zayıflama ilaçlarına dikkat, zayıflamada dikkat edilmesi gerekenler, altın çileğe dikkat, zayıflamada oynanan oyunlar
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.230.154.129) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 33
 Toplam : 2252444
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2