Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir. - İsrâ, 17/26-27
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Salon süs bitkilerinin bakımı yetiştirilmesi

Salon süs bitkilerinin bakımı yetiştirilmesi
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kapalı mekânlarda çiçek yetişitirmekten bir türlü iyi sonuç alamadıysanız aşağıda anlattıklarımı dikkate almalısınız ama her şeyden önce “iç mekân – ofis, salon bitkileri”ni mi evde yetiştirmeye çalışıyorsunuz yoksa başka türleri mi? Bunu iyi bilin. Bazı türler asla kapalı mekânlarda yaşayamayacağı gibi bazı türler serin hava sevdiğinden veya aşırı nem veya tam direkt güneş ışığı gerektirdiğinden evde yaşayamaz.

Aşağıdaki bilgiler çok genel anlamda verilmiştir. Bu bilgilerin dışında, siz yetiştirdiğiniz bitkinin anavatanındaki doğal ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi de olmalısınız.

Topraklarını hiç değiştirmediyseniz havalar biraz ısınınca topraklarını değiştirin, hava daha da ısınınca eğer balkonunuz varsa balkonda bakmaya çalışın. Eylülün ortalarına kadar balkonda tutun (istanbulun iklimine göre örnek verilmiştir).

Balkonda bulundukları yer aşırı güneşli veya rüzgâra fazla açık olmamalı. Yazın ev içinde tutacaksanız pencereye çok yakın havadar bir yerde bulundurun. Kışın kalorifer radyatörlerine ya da sobaya yakın tutmayın.

Yapraklardaki bozulmalar
Eski yapraklar için normaldir. Ama ne kadar eski? Bu, bitkinin türüne göre değişir. Kurdele çiçeğinin yaprakları olsa olsa üç beş ay dayanır. Devetabanı, kauçuk, mum çiçeği gibi türlerde yapraklar birkaç yıl dayanır, sapasağlam durur. Eğer bunların yapraklarında erken sararma, bozulma varsa ya gıdası eksik demektir ya da bazı türlerde aşırı kuru hava, bazı türlerde nemli hava yapraklara zarar verebilir. Nemden hoşlanmayan bitkilerin yaprakları ıslatılmaya gelmez. Dikkatli olmalısınız. Gerekirse tozlarından arındırmak için yıkayabilirsiniz ama derhal kurulamalısınız. Yetiştirdiğiniz çiçekleri iyi tanımalısınız. Aşırı güneş, güneş yetersizliği, fazla soğuk, fazla sıcak gibi unsurlar da yaprakların bozulmalarına sebep olabilir. Gözle görülmesi çok zor olan bazı böcekler zarar verebilir. Mantar, küf benzeri hastalıklar da olabilir. Hastalıklar zaten çok belirgin bir şekilde anlaşılmaktadır.

Ev Çiçeklerine İlaçlarla Gıda Takviyesi
O ilaçların üzerinde nasıl kullanacaksınız yazar. Yalnız şuna çok dikkat edin: Bitkiler kuvvetli büyüyorken bu ilaçları gereğinden biraz az kullanın. Diğer zamanlarda kesinlikle kullanmayın. Zaten önemli olan toprağın iyi olması ve tabii ki güneş ışığında fotosentez yaparak kendi gıdasını üretebilmesidir. Evet kendi gıdasını üretebilmesi şart. Bunun için güneş gerekiyor. Topraktan da gerekli elementleri mineralleri filan almakla çiçekleriniz sorunsuz gelişir büyür.

Güneşe İhtiyaç
İnternetteki sitelerde ve piyasadaki bazı kitaplarda verilen yanlış bir bilgi: Çoğu süs bitkilerinin güneşten “tamamen” uzak tutulması tavsiye ediliyor. Sakın inanmayın. Sadece devetabanı gibi tropikal ormanların bitkileri vardır; güneşsiz ortamda da yaşayabilir; ama hepsi bu. Yani güneşe ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Aşırı direkt olmadıkça güneşten zarar da görmez. Siz sadece çiçeklerinizi çok aşırı yakıcı güneşe maruz bırakmayın bu yeter. Güneşe her bitkinin ihtiyacı vardır. Güneş onların her şeyidir. Savunma maddeleri üretmek, gıda, sağlam olmak gibi konularda güneşten mahrum kalan çiçekler hiçbir şey yapamaz. Bir de mümkün olduğunca açık hava, temiz hava lazım. Özellikle büyüme dönemlerinde.

Bitkilerin Nem İhtiyacı
Ciddi bir sorun. Bazı tropik bitkiler çok aşırı neme, kuytu yerlere ihtiyaç duyabiliyor. En iyisi bu türleri yetiştirmekten kaçının. Genelde (evde beslenmesi kolay olan bitkiler için) evin nemi yeterli olabilir. Yazın ihtiyaçları olan nem için eğer balkonda kuytu bir yere hepsini bir arada koyarsanız, hem birbirlerinin hem topraklarının devamlı saldıkları nem onlara yetecektir.

Toprak
Ormanlık yerlere geziye gittiğinizde, tatile gittiğinizde ormanların kuytu köşelerinden siyah toprak bulun bir çuval alın. Bu toprağı kapalı olarak saklamayın. Hava alacak şekilde ve açık havada saklayın; su kaybetmemesi için arada bir sulayın. Çiçekçilerin sattığı topraklar da olur tabi ama biraz şans işi. Benim aldıklarımdan birkaçı çiçekleri zehirlemişti. Bir de özel toprakların bir defa nem kaybedince hacminin küçülmesi bir daha eski haline gelmemesi sorunu var. Saksıda almığımız süs bitkilerinin toprakları genelde böyledir. O halde dikkat etmeli toprağının nem kaybedip bozulmaması için gereken sulama ya da nemlendirme itina ile yaılmalıdır. Toprak ne kadar iyi olsa da ev ortamınız uygun mu buna da dikkat etmelisiniz. Eviniz çiçek yetiştirmeye uygun değilse şartları zorlamanız size sadece maddi kayıp ve vicdan azabı getirir. Neticede onlar canlı varlıklar; doğal ortamlarını istiyorlar. Gereken ortamı, şartları sağlayamıyorsanız o zaman sizin bulunduğunuz yerin iklimine ve sizin eve uyum sağlayacak türler varsa onları tercih etmelisiniz.

Gübre
Her bitki bildiğimiz gübreye ihtiyaç duymaz. Bazı bitkiler için humuslu yani yaprak çürüntülü topraklar yeterlidir. Saksı toprağı değiştirirken bitki türüne göre “gerekiyorsa” gübreli toprak kullanılır. Büyüme çağında ayrıca gıda takviyesi yapılması gereken bitkiler vardır. Bunların başında bol çiçek ağçan, bol yaprak veren bitkiler gelir. Bu gıda takviyesini bitki hızlı büyüyorken yapmalı; gelişmesi durmuşsa yapmamalı; gelişmesi yavaşlamışsa çok az yapmalı. Büyüme mevsiminde büyümeyen bitkilere gıda değil hormonlu ilaç vermek gerekir. Lâle, sümbül gibi bitkiler ise çiçek açtıkları zaman başlanılarak gıda takviyesi yapılır ki gelecek yıl için yetiştirecekleri soğanları iyi gelişsin. “Çok az dozlarda” bir hafta arayla iki veya üç defa yapmak yeterlidir. Bu konumuz dışında aslında.

Sulama
Musluk sularında bulunan çeşitli maddeler toprağı bozar. Bir yıl boyunca çeçeklerinizi tekrar tekrar suluyorsunuz. Her sulamadan sonra hem bitki hem toprak su kaybediyor, tekrar suluyorsunuz. Su gidiyor ama sudaki zararlı maddeler kalıyor. Zamanla birikiyor da birikiyor. Buna önlem almalısınız. Kaynatılmış sulardan artanını biriktirerek veya en az iki gün bekletilmiş, tortusu dibine çökmüş su ile sulamalısınız. Kışın az sulayın. Arada bir toprağın tamamen kurumasına izin verin. Bitkinin gelişme mevsiminde de toprağı devamlı aşırı sulu bırakmak yanlıştır. arada bir bitkiyi rahatsız etmeyecek şekilde toprağı kurutun, eşeleyerek havalandırın.

Topraktaki böcekler
Bunlar genellikle tehlikeli değildir. Hatta toprakta henüz çürümemiş maddeleri yeyip sindirir, dışkıları gübre gibi etkili olur. Yine de böceklerden kurtulmak isterseniz çiçekçilerden ilaç bulabilirsiniz. Solucanların ise asla bir zararı olmaz, sadece fazlası bitkinin büyümesine engel olabilir. Çok büyük saksılarda yetiştirilen bitkiler için solucanların faydası bile vardır. Toprağın derinliklerinde hem hava hem toprak sirkülasyonu sağlarlar.

Evdeki çiçekleriniz yaşamazsa başka türler deneyebilirsiniz. Bu tür bilgilerle pek bir yere varamazsınız. Zamanla kazanacağınız deneyimler çok daha fazla önemlidir.
 

Alıntıdır...http://www.bitkivecicek.com/salon-bitkileri-ornekleri-ve-bakimi

( 5172 ) kez okundu     -     28.03.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
Salon, süs, bitkilerinin, bakımı, yetiştirilmesi, çiçeklerin bakımı, için, neler, yapılmalı, çiçeklerdeki, sorunlar
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.175.113.29) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 6
 Bugün : 793
 Toplam : 2185123
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


6