İçkiden sakınınız; Çünkü o her kötülüğün anasıdır. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Hangi çiçek, nerede yetişir?

Hangi çiçek, nerede yetişir?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Öncelikle hangi tür bitkilerin ev salonlarında, ofis içi ortamında yetişebileceklerini iyi bilmelisiniz. Bazı bitkiler saksılarda yetiştirilir, çok da güzel görünümleri vardır ama sadece açık havada doğal şartlarda yaşayabilirler. Bunlar iç mekânlarda, ev ortamında fazla yaşayamazlar. Kimi bitkiler evde yaşayabilse bile yeterli güneş alamadıkları için şekilleri bozulur. Onun için evde yetiştirebileceğiniz bitki türü seçimine dikkat etmeniz gerektiği gibi bitkinin ihtiyacı olan güneşin ya da gün ışığının yeterli olmasına da dikkat etmeniz gerekir.

Yetersiz gün ışığı olan iç mekânlarda gelişebilen türler
Devetabanı, devetabanı türü sarmaşık (yaprakları yeşil – beyaz ebruli), paşa kılıcı, kurdele çiçeği, aşk merdiveni… Fakat az da olsa güneş alabilmeleri onların daha sağlıklı ve daha güzel görünümlü olmasını sağlar.

Kuvvetli gün ışığı gerektirenler
Afrika menekşesi, yaprağı için yetiştirilen begonya türleri, kauçuk ağacı (kavçuk aslında güneşte çok daha güzel olur), benjamin, palmiye (palmiyeler gerçi fazla güneşi sever; ancak aşırı güneş yapraklarının kısa ve sık olmasını sağlar, bu da “salon dekoratifliği açısından” zarif görünmemesi demektir).

Güneş isteyenler
Çiçeği için yetiştirilen begonya türleri, sardunya, cüce gül, ıtır, kaktüs..

Salon çiçeklerinin ev içindeki konumları
Evde, her ortamda yaşayabilen süs bitkisi devetabanıdır. Ama yeri ne kadar aydınlık hatta az güneş alabilen bir yer ise ve topraktan yeterince gıda alabiliyorsa yaprakları o derecede büyük ve gösterişli olabilir; bunun için aynı zamanda fazla nem gerekir.

Devetabanı cinsinden, yaprakları yeşil – beyaz ebruli olan sarmaşıklar: Yaprakları küçük ve kalp biçimindedir. Her evde normal devetabanından daha kolay yetişir. Gıdasız kalsa da, yeterli ışıktan mahrum olsa da güzel bir görünüm arz edebilirler.

Kauçuk ağacı evde iyi ışıklı bir köşede rahatça yetişir. Eğer güneş alırsa yaprakları daha büyük, daha güzel olur. Yeni açacağı yaprakların kılıfı güneşin etkisiyle çok tatlı bir kırmızı renge bürünür. Yeni yaprak açılıp büyüdükçe kılıf kurur ve düşer.

Paşa kılıcı ve kurdele çiçeği az gün ışığı alan odalarda rahatsız olmazlar.

Kaktüs türleri bol güneşe ihtiyaç duyarlar. Güneş almazlarsa cılız, sağlıksız, şekli bozuk büyür. Evde yetiştirecekseniz bol güneş alan pencere önünde bulundurun. Kaktüslere çok benzeyen sütleğen cinsi bitkiler için de aynı şey geçerlidir ama kaktüsler kadar çok güneş istemezler. Kaktüslerden ayrıldıkları en önemli özellikleri dikenlerinin yanında minik yapraklarının olmasıdır.

Begonya türlerinin kimi yaprağı kimi çiçeği için yetiştirilir. Her ev ortamına çok iyi uyum sağlayamaz. Havadar ve mümkün olduğu kadar bol gün ışığı alabilen odalarda, mümkün olduğunca pencereye yakın bulundurulmalıdır.

Çiçeği için yetiştirilen begonya türleri ve sardunyalar için ev içinde en iyi yer güneş alan pencere önleridir.

Itır, yapraklarının kokusu için evlerde sevilen bir bitkidir ama güneş ister. Aksi takdirde yaprak sapları ve dalları anormal uzun ve sağlıksız olur.

Cüce gül türleri güneş alan pencere önünde iç mekânda yaşayabilir, devamlı çiçek açar. Gerçek bir gül türü olmalarına rağmen çiçekleri kokusuzdur.

Afrika menekşesi kuvvetli gün ışığı alan yerlere uyum sağlar, direkt güneş gerektirmese de biraz güneş alabilmesi çok iyi olur.

Küpe çiçeği açık havada yaşayabilir. Evde bulundurmamalısınız. Siklamen ise en fazla 15 – 20 derece kadar sıcak olan odalarda yaşayabilir. Sıcak odalarda kısa sürede bozulur. Siklamenler sonbahardan ilkbahara kadar, küpe çiçeği ise ilkbahardan sonbahara kadar çiçek açarlar.

Kolyoz Hem evde hem açık havada rahatça yetiştirilebilir. Aldığı güneş ışığı miktarına göre rengi değişebilen ilginç bir bitkidir. Çiçek açacağı zaman tomurcuklarını koparırsanız yaprakları daha güzel olur.

Bu yazımda evde yetiştirilebilen süs bitkilerinden halkımızın en çok tanıdıklarından örnek verdim. Evde çiçek yetiştirmeye hevesliyseniz eşinizde dostunuzda gördüğünüz ev içinde rahatça büyüyebilen çiçekler hakkında onları yetiştiren kişilere sorular sorun. En önemli bazı sorular: gelişme sürecinde devamlı aynı yerde mi bulunuyordu… bulunduğu yere güneş geliyor mu… ne tür toprak kullanıyor..

Bu arada ev içi süs bitkilerinin temiz havaya ihtiyaçları bulunduğunu, evin kuytu köşelerinde yaşayamayacaklarını veya en azından gelişemeyeceklerini unutmayın.

Bitkiler canlıdır. Herhangi bir dekorasyon unsuru gibi evin içinde her yakıştırdığınız köşeye koyamazsınız.

Alıntıdır...http://www.bitkivecicek.com/evde-cicek-yetistirmek
 

( 12013 ) kez okundu     -     28.03.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
kolyoz, cüce gül, afrika menekşesi, ıtır, begonya, küpe çiçeği, kaktüs, paşa kılıcı, kauçuk, deve tabanı, nerde yetişir, güneş isteyen çiçekler, güneş istemeyen çiçekler
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
Bulent - istanbul - 17.07.2015 14.13
     güzel ve faydalı bir yazı, tam da bu konuda araştırma yapıyorken.. http://www.guzelcicekler.com Başarılar,

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.227.254.12) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 476
 Toplam : 2078674
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5