Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir. - İsrâ, 17/26-27
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Bebeğin 1-12 Aylık Normal Gelişimi

Bebeğin 1-12 Aylık Normal Gelişimi
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Bebeklik dönemi, çocukların en hızlı büyüyüp geliştikleri dönemdir. Bebeğin gösterdiği gelişim hakkında ne kadar fazla bilgi sahibi olursak, ihtiyaçlarını o kadar kolay anlayabiliriz. Zaten eğitim, çocuğa zorla bazı davranış kalıplarını benimsetmek değil, onun kendiliğinden doğruyu seçebileceği çerçeveyi kurmaktır. Bebeği, gelişimi esnasında kişiliğine saygı duyulması gereken bir aile bireyi olarak kabul etmek, eğitimin temel taşıdır.

Çocuğun gelişimi bir bütündür. Örneğin bedensel sakatlığı olan bir çocuğun sosyal gelişiminde de bir akım aksaklıklar çıkacaktır. Çocuğun gelişimi belirli basamakları izler. Ancak bu basamakların sırası çocuğun içinde bulunduğu koşullara ve doğuştan gelen özelliklerine göre farklılıklar arzeder. Bebeğin bazı hareketleri yaşının ötesinde olduğu kadar bazı davranışları da akranlarının gerisinde kalabilir. Bu durumda endişeye gerek yoktur. Ancak gelişim çok bariz biçimde aksıyorsa, örneğin 10 aylık bebek hala‰oturamıyorsa, doktora gitmek gerekebilir.

BEBEĞİN NORMAL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

1 aylık  4-4.5 kilo ağırlığında ve 50 santim uzunluğundadır. Başını ara sıra dik tutabilir. YüzüŸkoyun yatırıldığında çenesini kaldırır. Arka üstüŸ yatarken kollarını süratle hareket ettirir. Doğuştan itibaren başını döndürebilmelidir. Sağa sola hareket eder.

2 aylık Desteklendiği zaman başını dik tutar. YüzüŸkoyun yatırıldığında başını havaya kaldırır. SırtŸüstü yatarken ellerinden tutularak kaldırıldığında başı arkaya devrilir.

3 aylık Sert bir zemine yüzüŸkoyun yatırıldığında başını ve göğsünüŸkaldırır. Koltuk altlarından desteklendiğinde adım atar. Nesnelere uzanır, ama yakalayamaz. Eline verilen nesneleri tutsa bile bir süre sonra düşürür.

4 aylık Ağırlığı 6 kiloya, boyu da 60 santime yaklaşmıştır. SırtŸüstü yatarken başını kaldırıp dönebilmektedir. Destek verildiğinde oturmaya çabalar. Gördüğü şeylere uzanır ve onları bir süre elinde tutabilir. Eline aldığı nesneleri sallar.

5 aylık Başını tam anlamı ile dik tutar. Kucağa oturur. Kendini öne ve arkaya ittirir (kayıkçı oyunu). Nesneleri avucu ile yakalar ve bunları ağzına götürür.

6 aylık Ellerinin desteği ile oturur. Sallanan bir nesneyi yakalar. Eline aldığı bir nesneyi diğer eline aktarabilir. Ayakta tutulduğunda yere kuvvetle basar.

7 aylık Dişleri çıkmaya başlar. Bıngıldak küçülür. Desteksiz oturabilir. Yüz üstü yatarken sırt üstü dönebilir. Ayağını ağzına götürebilir. Yerde sürünmeye ve emeklemeye başlar.

8 aylık Yardımla ayakta durur. Emekler. Nesneleri baş parmağını da kullanarak yakalar. İki eli ile farklı iki nesneyi kavrayabilir. Bu nesneleri birbirine vurabilir. Etrafındaki her şey onun için ilgi odağıdır.

9 aylık İki ya da üç dişi vardır. Bir yere tutunarak ayakta durabilir. Kendinden istenen cismi uzatır. Süt şişesini iki eli ile tutarak ağzına götürür. Önündeki kaba doldurulan suyu, kabı ters çevirerek boşaltır.

10 aylık Kolayca oturabildiği gibi tutunarak ayağa kalkabilmektedir. İşaret parmağı ile istediği nesneleri gösterir. El çırpar ve başbaş yapar. Eline verilen yiyecekleri tek başına yemek için çaba sarfeder.

11 aylık El ve ayaklarının üstünde emekler. Tutunarak bir kaçadım sıralar. Elinden tutulduğunda yürüyebilir. İşaret parmağını deliklere sokmaya çabalar.

12 aylık Yardımsız bir kaçadım sıralar. 6-8 adet dişi vardır. Boyu 75 santimi, ağırlığı 10 kiloyu geçmiştir. Eline verilen nesneleri sıkıca kavrar. Topu karşısındakine yuvarlar. Kendinden istenen bazı şeyleri yerine getirir.

Ailede Çocuk Eğitimi

( 4199 ) kez okundu     -     27.03.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
bebeğin gelişimi, aylık gelişimi, yeni doğan bebeğin aylık gelişimi, 1-12 aylık gelişim, yeni doğan bebeğin gelişimi, bebeğin büyümesi, normal gelişimi
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.107.209) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 587
 Toplam : 2294849
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4