Ey iman edenler! Hepiniz topluca barış ve güvenliğe (İslam'a) girin. Şeytanın adımlarını izlemeyin. Çünkü o, size apaçık bir düşmandır. - Bakara-208
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Dünyaya İlk Adım ve Bebeği Tanıyor muyuz?

Dünyaya İlk Adım ve Bebeği Tanıyor muyuz?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Doğum gebeliğin sonucunda meydana gelen son derece doğal bir olaydır. Ancak hem anne, hem de çocuk için büyük riskler taşır. Anne doğum sancıları çekerken, bebek de son dokuz ay boyunca bulunduğu ortamı terk etmeye hazırlanmaktadır. Bebeğin anne karnındaki alıştığı ortamdan bambaşka bir dünyaya uyum sağlaması uzun bir dönemi gerektirir. Bu uyumun en rahat biçimde gerçekleşmesini sağlamak anne ve baba ile diğer büyüklere düşmektedir. En önemli aracı ise sevgidir.

Çocuk ağlayarak doğar. Aslında bu ağlamanın nedeni canının yanması değil, akciğerlerinin hava ile dolma ihtiyacıdır. Anne karnında akciğerleri çalışmadığı için bu organlarda hava yoktur. Dolayısı ile ilk nefes aynen soğukken çalıştırılan bir motor gibi organları zorlar.

Yeni Doğan Bebeğinizi Tanıyor musunuz?

Çoğumuz yeni doğan bebeği yetişkin insanın küçük bir modeli olarak görme eğilimini taşırız. Oysa bebek kendine özgü bir dünyanın özelliklerini taşımaktadır. Bu özellikleri bilmek bebeğin bakımını ve eğitimini kolaylaştıracaktır.

Yeni doğan sağlıklı bir bebeğin başı vücudunun üçte biri kadardır. Boynu kısa, göz kapakları şiş, burnu basıktır. Başta 8 adet bıngıldak mevcuttur; saçlar seyrektir. Kollar ve bacaklar vücuda oranla oldukça uzundur. Deri ince, narin ve pembe renktedir. 

Yeni doğan bebeğin avucuna parmakla dokunulduğunda elini kapatır, ağzına dokunulduğunda ise hemen emme hareketi yapar.

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren kişilik sahibidir. Kimi bebek süt emerken aceleci davranırken, kimisi anneyi sıkacak ölçüde yavaştır. Kimisi annenin yanına gelmesini beklerken, kimisi adeta anneye hükmedercesine onu yanına çağırır. Siz de zaman içerisinde büyüttüğünüz çocuklarınızın aralarındaki farkları görebilirsiniz. Önemli olan bu farkları kavrayıp anlayışlı davranma olgunluğunu gösterebilmenizdir.

Göbeğin düşme süresi, bebekten bebeğe farklılık gösterir. Bu süre üç ile yirmi gün arasında değişir. Geç ya da erken düşmesi değil, göbekte kızarma, iltihaplanma veya şişlik olmaması önemlidir.

Ailede Çocuk Eğitimi
 

( 2473 ) kez okundu     -     27.03.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
dünyaya ilk adım, bebeğin doğumu, yeni doğan bebeği tanıyormusunuz, ilk doğum, yeni doğan bebeğin özellikleri, çocukların doğumu, ailede çocuk eğitimi
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.232.188.89) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 3
 Toplam : 2276483
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2