Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir. - İsrâ, 17/26-27
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Gençlik ve Kumar Oyunları

Gençlik ve Kumar Oyunları
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Günümüzde sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı ve kumar her geçen gün biraz daha artmaktadır. Kumar alışkanlığının ilk basamağı niteliğinde olan şans oyunları gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kimi zaman taklit, özenti, kötü arkadaş ve mutsuzluk sebebiyle, kimi zaman da “bir defa denemekle bir şey olmaz” sözüyle insan kötü alışkanlıklar kazanabilmektedir.

Meclis Çocuk ve Gençlerdeki Şiddeti Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre gençlerin yüzde 6,2’si kumar, yüzde 22,4’ü de şans oyunu oynuyor. Gençler arasında en gözde oyunlardan biri olan İddaa ise adeta bir salgın gibi yayılmaya devam ediyor. Devlet Denetleme Kurulu'nun raporunda yer alan bir araştırmaya göre 18 yaşın altında bulunan gençler, yoğun şekilde şans oyunlarına iştirak ediyor. Yasal yaş sınırı altındakilerin yüzde 28,4'ü Sayısal Loto, yüzde 25,9'u piyango, yüzde 25,9'u İddaa, yüzde 19,8'i de Hemen Kazan oynuyor.

Gençleri kumara iten tek neden sadece kısa yoldan zengin olma hırsı değil. Ergenlik çağında sosyal çevre edinebilmek için arkadaş çevresine uyum sağlamak, kendini ispatlamak, varlığını kanıtlamak ve farklı heyecanlar yaşamak gibi nedenler de, gençleri şans oyunlarına itiyor. İddaa, At yarışı, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara, Spor Toto ve Spor Loto gibi oyunlar, kumarhanelerin bulunmadığı Türkiye gibi ülkelerde boşalan yeri dolduruyor.

Kumar, sebepsiz bir düşmanlık, kin ve hoşnutsuzluk doğurur. Aklı düşünmekten alıkor, insanı tembellik ve pısırıklığa sevkeder. Sinirleri mahveder "Sana, içki ve kumar hakkında soru sorarlar. De ki: Her ikisinde de büyük bir günah ve insanlar için birtakım faydalar vardır. Ancak her ikisinin de günahı faydasından daha büyüktür..." (Bakara, 2/219)

Kumar da, zinâ ve içki gibi haram kılınmıştır. Bundan dolayı kumara götüren her türlü teşebbüsten sakınmak gerekir.

Vuslat Dergisi - 114.Sayı  -  http://www.vuslatdergisi.com/

( 4447 ) kez okundu     -     20.03.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
gençlik, kumar, şans oyunları, kumar alışkanlığı, kumarın zararları, kumar haramdır, haram, şans oyunlarının zararları, loto, toto, iddaa, kumardan kurtulmak
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.62.151) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 77
 Toplam : 2269348
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3