Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir. - Hz. Muhammed (sav) (Tirmizi)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Gençlik ve Sigara Bağımlılığı

Gençlik ve Sigara Bağımlılığı
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Çabuk ulaşılabilir olması sebebiyle gençler arasında sigara içmek oldukça yaygındır. Gelişmiş ülkelerde 12–17 yaş arasındaki her beş ergenden birinin sigara tiryakisi olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise bu oran daha yüksektir. Sigara kullanımı başlı başına zarardır, genç için adeta mayınlı tarladır. Sigara içen gençler aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir. Çünkü sigara, kişinin öteki kötü alışkanlıklara karşı direncini de azaltmaktadır. Sigara sadece içene değil çevrede bulunana da zarar verir.

Uzmanlara göre sigara ‘en büyük kitle imha silahı’ çünkü dünyada 1.1 milyar kişi sigara içiyor ve bunların yarısı (550 milyon) sadece sigara içtiği için ölecek. Sadece bu yıl sigara yüzünden öleceklerin sayısı ise 4,9 milyon. Ordu Sağlık İl Müdürü Dr. Yılmaz Dündar, Türkiye’de yaklaşık 21 milyon insanın sigara kullandığını ve buna bağlı hastalıklardan her yıl 165 bin kişinin hayatını kaybettiğini ve “geçen yıllara nazaran sigara kullanımında artış görüdüğünü” söyledi. 1

Hem içene hem de o ortamda bulunan şahıslara ve çevreye verdiği zararlar, israf ve hakların ihlâline yol açabileceğinin kuvvetle muhtemel olması dikkate alınarak, sigara içmenin kural olarak dinen "harama yakın mekruh" sayılması gerekir. Ancak bedene verdiği zarar ilmen ve tıbben açıklık ve kesinlik kazanmışsa, açık bir israfa ve kişinin nafaka yükümlülüğünü etkileyip aile fertlerinin ve bakmakla yükümlü bulunduğu kimselerin nafakasını kısmasına yol açıyorsa, zorunlu harcamalardan ve aslî ihtiyaçlarından bile fedakârlık yapmaya zorluyorsa, o takdirde sigara içmenin dinen de "haram" olduğu söylenebilir. Nargile ve enfiye gibi alışkanlıklar da bu çerçevede değerlendirilebilir.2  Sigara, yalnız içene değil, çevresindekilere de ciddiboyutlarda zarar vermektedir. Bu açıdan sigara içmemeliyiz ve sigara içilen ortamlardan da uzak durmalıyız.

1-    03 Mart 2010 http://www.sivashaber.com/)
2-    TDV, İslam İlmihali, c. 2, s. 67–68

Vuslat Dergisi - 114.Sayı  -  http://www.vuslatdergisi.com

( 3931 ) kez okundu     -     19.03.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
sigara, gençlik, sigaranın zararları, dinen sigaranın durumu, sigara mekruhtur, sigara haramdır, sigaranın gençliğe zararları
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.208.126.130) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 7
 Bugün : 551
 Toplam : 2273325
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


7