Sizin en hayırlınız Kur'an'ı öğrenen ve öğreteninizdir. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

İFTİTAH TEKBİRİ : ALLAHU EKBER

İFTİTAH TEKBİRİ : ALLAHU EKBER
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

İftitah; “başlamak, kapıyı açıp girmek” anlamındadır. Tekbir; “büyütmek, ululamak, büyük görmek”, yani “Allahu Ekber” demektir. İftitah Tekbiri ise; namaza başlarken alınan tekbir olup “Allahu Ekber” (Ancak Allah yüce ve uludur) cümlesini söylemektir. Namaz kılacak kişi abdestli olarak ve kıbleye yönelerek ellerini kaldırır ve niyet ederek “Allahu Ekber” der, ellerini bağlar.

Namaz içinde bazı şeylerin yapılması bu tekbirle haram kılındığı için buna, “tahrim tekbiri” de denilir. “iftitah tekbiri” getirilmeden başlanılan namaz sahih olmaz. Bütün namazlara giriş tekbir ile olduğu gibi, namaz rükünlerinin birbirinden ayrılması da tekbir cümlesi ile olur. Tekbir namazlarda tekrarlanan “övgü ve sena” cümlesidir. Çünkü “Allahu Ekber” ifadesi, Yüce Allah'ın her şeyden üstün, ulu ve azametli olduğunu bildirir.

Bütün namazlarda iftitah (başlama) tekbiri farzdır. Çünkü Allah Teala “Rabbini yücelt!” (Müddessir, 74/3) buyurmuş, Peygamber Efendimiz de (sallallahu aleyhi ve sellem) namaza tekbirle başlanması gerektiğini çeşitli hadislerinde belirtmiştir. (Buhari, Ezan 95,122; Müslim, Salat 45)

Diğer yandan namazlarda rükuya eğilirken ve secdelere eğilip kalkarken “Allahu Ekber” denilmesi sünnettir. (Buhari, Ezan 117). Bu duruma göre günlük beş vakit kılınan 17 rekat farz namazda 94 defa, 20 rekatlık sünnet namazlarda 110 defa, vitir namazında da 17 defa olmak üzere toplam 281, buna kunut tekbiri de eklenince 282 defa “Allahu Ekber” denilmektedir. Ezan ve kametlerle birlikte bu sayı 342'ye ulaşır. Namazdan sonraki tesbihlerde de 33x5=165 defa “Allahu Ekber” denildiği düşünülürse sayı 507 olur. Kuşluk (Duha), evvabin, teheccüd namazları bunun dışındadır.

Her gün belirli aralıklarla bu kadar tekrarlanan “Allah her şeyden, bütün yaratıklardan üstün ve yücedir.” sözü, anlamı düşünüldüğü takdirde mü'mine şuur vermek için yeterlidir. Bununla mü'min en üstün güç olarak Allah'ı tanıdığını, O'nun üstünde bir güç bulunmadığını, kendi iç dünyasına sürekli bir şekilde hatırlattığı gibi, ezan ve kamet yoluyla da bunu topluma ilan etmektedir. Çünkü mü'min, bütün varlıkları Allah'ın yaratıp idare ettiğine, dilediğine güç ve kuvvet verdiğine, dilediğini de güçsüz bırakabildiğine inanır.

Kalben manevi bir aleme girerek “Allahu Ekber” demek, namaz kılmak için bir başlangıç teşkil etmektedir. Zira tarih boyunca tapılan putların, ilahlaştırılıp yüceltilen ve boyun eğilen kuvvetlerin, kendilerine körü körüne itaat edilen liderlerin ortak özellikleri, hep büyüklük ve kibirlilik, üstünlük ve yükseklik duyguları olmuştur. Bu yüzden “Allahu Ekber” diyerek namaza başlayan mü'min, Allah'tan başka bir güç tanımadığını bildirmiş olur. Dolayısıyla kendisini Allah'tan alıkoyan her şeyi arkaya atar ve bütün dikkatiyle ilahi alemden gelecek şeyleri beklemeye koyulur.

Tekbirden sonra Sübhaneke okunur.

Prof.Dr. Davut AYDÜZ – Namazı Anlayarak Kılmak - http://www.davutayduz.com/

( 4088 ) kez okundu     -     18.03.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
iftitah tekbiri, iftitah, tekbir, Allahu Ekber, Allah-u Ekber, tahrim tekbiri, başlama tekbiri, namaza başlarken tekbir alma, namaza başlama
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (18.206.16.123) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 182
 Toplam : 2081366
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4