Yazıklar olsun, size de; Allah’ı bırakıp tapmakta olduklarınıza da! Hâlâ aklınızı başınıza almayacak mısınız? - Enbiya-67
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Blu-Ray Oynatıcı Alacaksanız Bu Yazıyı Okumalısınız

Blu-Ray Oynatıcı Alacaksanız Bu Yazıyı Okumalısınız
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Geleneksel DVD'lerde izlediğimiz video içerisindeki karelerin piksel sayısı 350.000 pikselden daha az iken 1080p HD videolarda ise bu piksel sayısı 2 milyondan daha fazla. Bu da bir Blu-Ray medya içerisindeki videonun görüntü kalitesinin DVD içerisindekilere göre yaklaşık 6 kat daha iyi olduğunun göstergesi.

Teknoloji oldukça hızlı gelişiyor ve buna bağlı olarak görüntü sektöründeki ürünlerde yeni teknolojilere ayak uydurmaya çalışıyor. Günümüzdeki Blu-Ray oynatıcılar parlak HD resim kalitesi, hızlı disk kullanımı, entegre edilmiş Wi-Fi ve Internet TV gibi özellikler sunuyorlar.

Eğer bugünlerde bir Blu-Ray oynatıcı almak istiyorsanız yaklaşık 200 dolarlık bir bütçe ayırmak zorundasınız. Tabii bu değer isteklerinizle doğru orantılı. Blu-Ray oynatıcınızdan farklı beklentileriniz ( WiFi, sabit disk v.b. )varsa fiyat biraz daha artacaktır. Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net, Blu-Ray alacaklar için özel bir inceleme hazırladı.

Blu-Ray oynatıcı almaya kara vermeden önce şunu bilmezinde fayda var. Blu-Ray medyalar DVD'lere göre pahalıdır. Eğer Blu-Ray medyalar sizin bütçenizi zorlamayacaksa Blu-Ray oynatıcı almanızı öneriyorum. Yoksa izlemeyeceğini bir medya formatına desteği olan bir oynatıcıya boşu boşuna para ödemiş olacaksınız ki bu bedel oldukça fazla. Ama şunu belirtmemde fayda var. Blu-Ray oynatıcılar geçmişe dönük formatlara ( DVD, VCD ) destek veriyorlar.

Eğer 1080p HDTV'ye sahipseniz Blu-Ray oynatıcı aldıktan sonra Full HD filmleri sunduğu en son kalite ile izleme şansına sahipsiniz. Eğer Full HD bir TV'niz yoksa Blu-Ray filmlerden alacağınız zevk düşük olacaktır.

Bir buçuk yıl öncesinde 1080p TV'ler oldukça uygun fiyatlarla alıcı bulmaya başladığında Blu-Ray oynatıcılar fiyat açısından oldukça yüksek değerlere sahipti. Fakat bugün, 1080p standart TV özelliği haline geliyor ve Blu-Ray'ler de DVD'lerin yerini alıyor.

Bugünlerde yeni DVD oynatıcı almak fiyat açısından hiç sorun değil. Ama teknolojiye yatırım yapıyorsanız mantıklı bir yatırım yapmamış oluyorsunuz. Blu-Ray cihazı alırken dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri ise bağlantılar.

Tüm Blu-Ray oynatıcılar yüksek çözünürlüklü aktarım arayüzü olan HDMI arayüzüne sahipler. Cihazlar tarafından aktarılan ses ve video HDMI kablo üzerinden aktarılır. HDMI, Blu-Ray cihazınızdan maksimum performans için yaratılmış bir çözüm. Bu sayede medyanın sunduğu Dolby TrueHD ve DTS-HD Master gibi yüksek yüklü ses biçimlerini dahi kayıpsız elde etmeniz mümkün oluyor.

Bazı modeller HDMI bağlantısının yanı sıra A/V alıcılarını destekler. Bu bağlantıların olması TV'nizin görüntü girişlerinde özgür davranmanıza yarar. Fakat en iyi yol HDMI üzerinden cihazı TV'ye bağlamaktır. Bazı üreticiler HDMI kabloyu cihaz kutusu içerisinde kullanıcılara sunar. Fakat çoğu üretici kablo vermez. Bu yüzden dışarıdan bağlantı kablosu almak zorunda kalabilirsiniz.

Birde yeni Blu-Ray oynatıcıların bazıları Ethernet ve WiFi arabirimini üzerinde taşıyor. Bu arabirimlere sahip ürünlerle internete bağlanma özgürlüğüne sahip oluyorsunuz. Spesifik servisler üreticiler ve oynatıcılara göre çeşitlilik gösteriyor. Picasa, Netflix, Vudu, YouTube, Pandora ve Slacker gibi kaynaklardan video ve fotoğraf seyredebiliyorsunuz.

Bazı üreticiler (Samsung ve Vizio gibi) haber, hava durumu, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ sitelerine giriş arayüzlerini Blu-Ray oynatıcılarla beraber kullanıcıların beğenisine sunuyorlar. Tabii ki birde Sony Playstation 3 var. Blu-Ray oynatıcılardan daha iyi bir çözüm sunan ürün sizlere video izleme ve oyun oynama imkânı veriyor.

Bunun yanı sıra Blu-Ray oynatıcılarla birlikte gelen bir diğer özellikte 3D. Eğer yakın gelecekte 3D TV almayı düşünüyorsanız, Blu-ray oynatıcıların da 3D modellerinize yönelmenizi tavsiye ediyorum. LG, Panasonic, Samsung, Sony ve Toshiba 3D için hazır. Ve bu firmalar 3D Blu-Ray oynatıcılarını kullanıcılara sundu bile.

Playstation 3 ise geçenlerde yeni sürümünü kullanıcıların beğenisine sundu. Artık o da 3D oyunları ve 3D Blu-Ray diskleri destekliyor. Eğer Blu-Ray için hazır olduğunuzu düşünüyorsanız beklemenize gerek yok. Fiyatlar uygun seviyedeyken kendinize uygun bir ürün seçebilirsiniz.

ShiftDelete.Net - http://shiftdelete.net/blu-ray-oynatici-nasil-secilir-27872.html

( 5122 ) kez okundu     -     17.03.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
blu-ray, blu, ray, oynatıcı, blu-ray oynatıcı, blu-ray medya, blu-ray alırken nelere dikkat edilmeli, nasıl secilmeli, hdmi arayüzü, blu-ray 3d
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster

Notice: Undefined index: tamami in /home/mkoku2014/public_html/tr/yorumgoster.php on line 26
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.172.203.87) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 2
 Bugün : 241
 Toplam : 2507292
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


2