Ebu Hureyre'nin (r.a.) anlattığına göre: Hz. Peygamber (a.s.) "Müslüman, kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın" buyurmuştur. - Müslim, Büyu' 9 (l, 1154)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Ayet-ül Kürsi'nin Faziletleri

Ayet-ül Kürsi'nin Faziletleri
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kur'ân-ı Kerim 'in Seyyidi Ayet-ül Kürsi 'nin faziletleri şunlardır :

(Bu ayet Kur'ân-ı Kerim'in Seyyidi ve en büyüğüdür.) Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i Kerimedir.

Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV), Zeyd'i (RA) çağırarak yazdırmıştır.

Ayet-ül Kûrsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.

Şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçıp, iblis’in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir.

Peygamber Efendimiz'in (SAV) Ayet-el Kûrsi’de bulunan “Yâ Hayyu – Yâ Kayyumu”, “Hayy ve Kayyum olan Allah'ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum” buyurarak (üzüntü ve keder anında) ettiği duadır.

İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmekle beraber, Ariflerin Sultanı Beyazıd-ı Bistami (RA) “Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lâkin sen kalbini herşeyden boşaltıp, onu Allah'ın C.C. Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret” buyurmaktadır.

Ayet-ül Kûrsi’de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerime’de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere onyedi yerde Allahu Teâlâ'nın İsmi geçmektedir.

Yatmadan okuyana Allahu Teâlâ tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

Yâ Rasulallah (SAV) Kur’ân-ı Kerimin hangi Sûresi(derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabeye (RA), “İhlâs Sûresi” buyurdu. O Sahabe (RA) “Kur'ân-ı Kerimde hangi Ayet (Fazilet bakımından) daha üstündür diye sorunca, Peygamber Efendimiz (SAV) “Ayet-ül Kûrsi’dir” buyurdu. (Darimi)

Ayet-ül Kûrsiyi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-ül Kûrsi, Kur'ân-ı Kerimin dörtte biridir.

Efendimiz(SAV) buyurdu ki; İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan Allah'a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-ül Kûrsi'nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arşın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan Allahu Teâlâ Hazretlerini) takdis eder (O’na Tazimde bulunur.)

Efendimiz (SAV) buyurdu ki; Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsiyi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder.

Her kim onu yatacağı zaman okursa, Allahu Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir.” (Beyhâki)

Efendimiz (SAV) buyurdu ki; Bakara Sûresinde bir Ayet vardır ki Kur'ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-ül Kûrsi’dir.” (Beyhâki)

Efendimiz (SAV) buyurdu ki;“Her kim farz namazın arkasında Ayet-el Kûrsiyi okursa, diğer namaza kadar Allah'ın C.C. zimmetinde olur.” (Heysemi)

Efendimiz (SAV) buyurdu ki; Her kim Ayet-el Kûrsiyi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı (kederli) anında okursa Allah C.C. ona yardım eder.” (Suyuti, Dürrül Mensûr)

Efendimiz (SAV) buyurdu ki; Sen Ayet-ül Kûrsi'den neredesin? O herhangi bir yemek veya katık üzerine okunursa mutlaka Allah C.C. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır.” (Suyuti)

Efendimiz(SAV) Sûre-i Bakaranın sonunu(Amener Rasûlü) ve Ayet-ül Kûrsiyi okuduğu zaman gülerdi ve Onlar Arşın altındaki, Rahman'ın (Teâlâ) hazinesindendir buyururdu. (Suyuti)

Seleme İbni Kays (RA) “Allahu Teâlâ, ne Tevratta, ne İncilde, nede Zeburda Ayet-ül Kûrsiden daha büyük bir Ayet indirmedi.” (Suyuti)

Ayet-el Kûrsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür.

Ayet-ül Kûrsinin insandan şeytanları kovmakta çok tesirli olduğunu söylemişler, ayrıca saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım ettiği sahir (büyücü), kâhin, falcı, nefis ve şehvet ehli, zulüm ve gazab erbabı üzerine sadakatle okunulduğunda onların şeytanlarını etkisiz hale getirmekte de büyük gücü olduğunu denemişlerdir. Ancak sadakatle okunması şartı koşulmuştur.

Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayet-ül Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek Allah'ın C.C. izniyle hasıl olur (ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi çok önemlidir).

Cin musallat olan çocuğa 18 kere Ayet-el Kûrsi okunursa biiznillah şifa bulur.

Yemeğe okunursa yemek bereketlenir.

Devamlı okunursa unutkanlığı giderdiğini Hz Ali (K.V.) buyurmuştur.

Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işleri başarır.

Evine gelince okursan iki Ayet-ül Kûrsi arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir.

Alıntıdır...http://www.haber7.com/foto-galeri.php?s=1&cID=11130

( 4010 ) kez okundu     -     15.03.2011   mstfkarsli ekledi     Tweetle    Paylaş 
ayetel kürsi, ayetel kursi oku, faziletleri, Ayetül kürsi, ayet-ül kursi, ayet-ül kürsi, ayetul kursi, ayet-el kürsi, ayetel kürsi, ayetel kürsinin faziletleri, kuranı kerimin seyyidi, Kur'an-ı Kerim'in seyyidi, en büyüğü
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
Fatih M. - Aksaray - 22.11.2013 23.09
     Teşekkürlerr

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.62.151) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 57
 Toplam : 2269328
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3