Allah'ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle. - İbn Mâce, "Edeb", 57
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Dişleri korumada en etkili yöntem

Dişleri korumada en etkili yöntem
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Ege Üniversitesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Eden, dişleri korumada en etkili yöntemin fırçalama olduğunu bildirdi.
Eden, çürümelerin önüne geçmek için enerji içecekleri, gazlı içecekler ile meyve suyu ve turşu yendikten sonra dişlerin mutlaka fırçalanmasını önerdi.

Adana Diş Hekimleri Odası'nca düzenlenen 'Çocuklarda Koruyucu Dişhekimliği' ve 'Koruyucu Ortodontik Tedavi' semineri Adana Seyhan Oteli'nde yapıldı. Prof. Dr. Ece Eden ve Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali İhya Karaman, seminere konuşmacı olarak katıldı.

Adana Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Metin Ersoy, "Ağız kültürün aynasıdır." dedi.

Prof. Dr. Ece Eden ise sağlığın devamlılığı için koruyucu uygulamaların büyük önem taşıdığını vurguladı. Koruyucu diş hekimliğinin çocukluktan başlaması gerektiğine dikkat çeken Eden, "Sadece çocukluk döneminde yapılan koruyucu uygulamalar değil iyileştirme ve durumun daha geliştirilmesi yönünde çalışmalar önemlidir." dedi.

Diş hastalıklarının bireylere göre farklılık göstereceğini anlatan Eden, dişleri korumada en etkili yöntemin fırçalama olduğunu bildirdi. Florür uygulamalarının da etkin koruma için gerekli olduğunu ifade eden Eden, şunları söyledi: "Çocuklara diş fırçalama etkin bir şekilde öğretilmeli, fırçalama eğitimi sürekli verilmelidir. Fırçalamakta hedef tüm diş yüzeylerine ulaşmak olmalıdır. Özellikle meyve suyu, gazlı içecekler, enerji içecekleri, şarap, sirke, turşu, demir ilaçları, asidik ağız gargaralarından sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır.”

Prof. Dr. Ali İhya Karaman, süt dişinin erken kaybı, süt ve daimi diş çürükleri, hatalı kas alışkanlıkları, eksik veya fazla dişlerin teşhis ve tedavisi hakkında teknik bilgi verdi.

Dr. Metin Ersoy, Prof. Dr. Ece Eden ve Prof. Dr. Ali İhya Karaman’a verdikleri bilgi ve katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

Alıntıdır...http://www.haber7.com/haber/20110227/Disleri-korumada-en-etkili-yontem.php

( 2528 ) kez okundu     -     28.02.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
Dişleri korumada en etkili yöntem
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.168.111.204) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 252
 Toplam : 2270653
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3