Allah'ım! Öfkenden rızana; cezandan affına sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sana övgüyü saymakla bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. - Müslim, "Salât", 222
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Kalp Ritim Bozukluğu

Kalp Ritim Bozukluğu
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Erdem Diker kalp sağlığı, kalp ritim bozuklukları hakkında çok çarpıcı bilgiler verdi. Türkiye’de her yıl 70 bin kişinin kalp ritim bozukluğundan hayatını kaybettiğini belirten Diker, ani ölümlerin yüzde 95’inin kalp ritim bozukluğundan kaynaklandığını söyledi.
Kalp atışının dakikada 60 ile 100 arası normal sayıldığını, ritim bozukluğunda kalbin 160’ın üzerine çıkabileceğini ya da 40 kadar düşebileceğini açıklayan Diker, bunun sonucunda kişilerin ani bayılma ve ölümle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

ANİ ÖLÜMLERİN NEDENİ YÜZDE 95 KALP RİTİM BOZUKLUĞUDUR

Koroner damarlarda meydana gelen problemlerin kalp krizine neden olduğunu, meydana gelen bu tıkanmaların da aynı zamanda ritim bozukluğuna neden olabileceğini ifade eden Diker, “Televizyon izlerken ölen, uyurken ölen, halı sahada maç yaparken ölen kişilerin ölüm sebebi yüzde 95 kalp ritim bozukluğudur” dedi.

TÜRKİYE’DE HER YIL 70 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

Kanal 7 Televizyonu’nda Bizim Doktorlar programına konuk olan Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Erdem Diker kalp sağlığı ve ritim bozukluğu hakkında çok önemli açıklamalar yaptı. Türkiye’de her yıl 200 bin kişinin hafif ve ağır biçimde felç geçirdiğini vurgulayan Diker, ritim bozukluğunda kalpte bir pıhtılaşma oluşabileceğini ve oluşan pıhtının beyne gittiğinde felce neden olduğunu söyledi.

RİSK FAKTÖRLERİ

Kansızlık, gebelik, tiroit bezinin fazla çalışmasının ve kan akımını hızlandıran her türlü etkenin çarpıntıya neden olduğunu söyleyen Diker, 3 ya da 4 saniye beynin kansız kalması durumunda bayılma olabileceğini ve çarpıntısı olan kişilerin çay, kahve, sigara gibi maddelerden uzak durması gerektiğini söyledi.

AİLESEL FAKTÖRLERE DİKKAT

Ailede kalp problemleri varsa bu kişilerin sağlığına mutlaka dikkat etmesi ve hekim kontrolü altında olması gerektiğini açıklayan Diker, çarpıntı sonrası çektirilen bir EKG’nin hekimin tanı koymasında çok büyük bir yardımı olduğunu ifade etti.

MÜDAHALE VE TEDAVİ

Ritim bozukluğuna bağlı bayılmalarda kişilere kalp pili ve yakma işlemlerinin yapılabileceğini ve ilaç tedavisinde etkili olduğunu belirten Diker, “Kalp krizinde aspirin çiğnetmek çok faydalı bir davranıştır. Hastayı yere yatırıp yardım talep etmek gerekir. Ritim bozukluğunda ise bir faydası yoktur. Bunun için hastayı mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürmek gerekir” dedi.

Alıntıdır...http://www.haber7.com/haber/20110225/Televizyon-izlerken-olmeyin-VIDEO.php

( 2996 ) kez okundu     -     25.02.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
Kalp, Ritim, Bozukluğu, ani, bayılma, felç, kalp atışı
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (35.172.233.2) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 5
 Bugün : 557
 Toplam : 2291468
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


5