Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir. - İsrâ, 17/26-27
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Hamilelikte ağız sağlığınızdan olmayın!

Hamilelikte ağız sağlığınızdan olmayın!
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Uzmanlar, hamilelik döneminde birçok kişinin kulaktan duyma bilgilerle hareket edip ağız ve diş sağlığını kaybettiğini belirtiyor.

Diş hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, hamilelikte bebeğin kendisi için gerekli olan kalsiyumu annenin dişlerinden alarak annesinin dişlerinin çabuk çürümesine sebep olduğu düşüncesinin ilmi bir gerçeği olmadığını söyledi.

Hamilelik döneminde bebeğin ve annenin kemiklerinin sağlıklı olabilmesi için anne adayının günde bin 200 ila bin 500 miligram kalsiyum alması gerektiğini ifade eden Kışlaoğlu, "Anne adayı eğer kalsiyum ihtiyacını gıdalardan karşılayamazsa, bebeğin gelişimi için gerekli olan kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır.

Anne adayı hamilelik döneminde iyi beslenir, yeterli ağız-diş bakımı yaparsa, bu dönemde diş problemi ile karşılaşmaz. Gebelik hormonlarının etkisi ile diş etleri daha çabuk kanayan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınır. Ancak anne adayları, hamilelik döneminde diş sağlığına daha fazla özen göstermelidir. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişler özenli bir şekilde fırçalanmalıdır" dedi.

Çürük dişlerin hamilelik öncesi tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizen Kışlaoğlu, "Hamilelikte çürük dişler erken doğuma sebebiyet verebilir. Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmamalı. Ağız bol suyla çalkalanmalıdır. Aksi takdirde mide asidi ile birleşen diş fırçalama işlemi, dişlerde aşınmalara sebep olur.

Hamilelik sırasında beslenme, hem annenin, hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız-diş sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak yenilen gıdaların bebeğin cinsiyetini belirlemede hiçbir etkisi yoktur. Anne adayları özellikle yemek aralarında şekerden mümkün olduğu kadar uzak durmalı. Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır" diye konuştu.

Anne adaylarının hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına normalden daha fazla özen göstermesi gerektiğini dile getiren Kışlaoğlu, "Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı, ağız mukozasını dış faktörlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar. Bu sebeple hamilelik döneminde üç-dört aylık periyotlarla diş taşı temizliği yaptırmak, zorlaşan ağız hijyenini korumak için ideal bir yoldur" şeklinde konuştu.

Kışlaoğlu, hamilelik döneminde ılık tuzlu su ile gargara yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Alıntıdır...haber7.com

( 2323 ) kez okundu     -     21.02.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
Hamilelikte, ağız, sağlığı, hamilelikte ağız ve diş sağlığı, gebelikte ağız ve diş sağlığı, gebelikte diş çürükleri
Ziyaretçi Yorumları
( 1 ) Yorum
Tümünü Göster
Sultan K. - Ankara - 21.06.2012 01.47
     kesinlikle katılıyorum. çocuk düşünen bayanlar mutlaka diş kontrolüne gitmelidirler.

Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.239.242.55) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 1
 Bugün : 55
 Toplam : 2386786
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


1