Allah'ım! Beni iyilik işledikleri zaman sevinen ve kötülük yaptıkları zaman bağışlanma dileyen kullarından eyle. - İbn Mâce, "Edeb", 57
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Boza alkollü içecekler sınıfına girer mi?

Boza alkollü içecekler sınıfına girer mi?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

"Bir dönem, 'bozada alkol var, içilmez' diyenler olmuştu. Biz de o zaman Bilecik müftüsünden fetva aldık. Fetvada, 'Fetava-yi Hindiye' adlı fıkıh kitabının 5. cildine atıfta bulunulmuş ve içine alkol kanştınlmamış gıdaların alkollü sayılmadığı belirtilmişti."

Soydan Boza'nın Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Soydan: "Bozanın temel maddeleri su, şeker, mısır ve buğdaydır. Bu karışıma dışarıdan herhangi bir alkol eklenmez. Alkol bozanın doğasında vardır. O da beklemeden kaynaklanır. Bizim yaptırdığımız laboratuvar çalışmalarında da bozadaki alkol oranı yüzde 2 çıkmıştı. Diyelim ki yüzde 3 olsun. Ama pekmezde, yoğurtta da vardır aynı alkol oranı.

Burada önemli olan içeceğe dışarıdan herhangi bir alkol ilave edilmemesidir. Bir dönem, 'Bozada
Merkezi Bilecik-Pazaryeri olan 75 yıllık Soydan Boza'nın Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Soydan:
alkol var, içilmez' diyenler olmuş, satışlarımızda sıkıntı yaşamıştık. Biz de o zaman Bilecik müftüsünden fetva aldık. Fetvada, 'Fetava-yi Hindiye' adlı fıkıh kitabının 5. cildine atıfta bulunulmuş ve içine alkol karıştırılmamış gıdaların alkollü sayılmadığı belirtilmişti. Bozanın alkole dönüşmesi için 3 ay geçmesi iki kere köpürmesi gerekir.

Zaten biz bozaya artı 8 derecede 25 gün ömür biçiyoruz. Bu nedenle boza içmek ne günahtır, ne de yasak kapsamına girer."

'Boza içip kafayı bulan var mı?'

Vefa Bozaları'nın Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Vefa:"Geçmiş yıllarda 'Bira alkollü içecek mi değil mi?' tartışmaları yaşanmış, bira üreticileri de 'Bozada da alkol' var demişti. Biz de bunun üzerine TÜBİTAK'ta 18 ay süren analiz çalışmaları yaptırdık. Kendi dükkânımızda sattığımız bozadan numune alına­rak yapılan bu analizlerde alkol oranı binde 65 çıktı. Biz, araştır­mayı yapan bilim adamlarına 'Bazı kişiler alkol içeriyor diye boza içmiyor' dediğimizde, 'O zaman o kişilere söyleyin ekmek de yemesinler.

Çünkü mayalanan ekmek bozadan daha çok alkol içeriyor' demişlerdi. Boza içtiği zaman dengesi bozulup kafayı bulan var mı? Ben, dükkânımda 13 bardak boza içip düzgün çıkan kişi de gördüm. 9 bin yıllık geçmişi olan boza için doktor tavsiyeleri de var. Hamilelere süt yapıyor diye, sporculara ise A1 ve D1 vitaminleri içeriyor diye tavsiye ediliyor. Geçtiğimiz günlerde Lions kulübü İngiliz Konsolosluğu'nun girişindeki kilisede dünya din adamlarıyla birlikte barış günü re­sepsiyonu verdi. Bir şarap firması da bu resepsiyona sponsor olmuş. Bütün din adamları şarap mı içiyor diyerek biz de Vefa olarak o re­sepsiyona sponsor olduk. Özetle, boza alkollü içecek değildir ve 24 yaş sınırı getirilemez."

'Yasa katı yorumlanırsa boza da alkollü içecektir'

Ceza Hukuku Uzmanı Avukat Dr. Volkan Dülger: "Yalnızca kurallara bakarsanız yüzde 1 oranında bile olsa söz konusu içecek, alkollü içecektir. Yasada, alkol oranı belirtilmiyor. Ancak yasayı da şartlara göre uyarlamak ve yorumlamak gerekiyor.

Boza, Osmanlı döneminden beri üretilen ve içilen geleneksel bir içecek. Ne geçmişte ne de günümüzde alkollü bir içki gibi keyif vermesi amacıyla üretilmediği ve satılmadığı gibi bu amaçla da tüketilmiyor. Ancak yasa katı yorumlanmadığı ve içeriğindeki alkol oranı nedeniyle alkollü içki kapsamına sokulmadığı sürece, bozanın alkollü içecek olarak değerlendirilmemesi gerekir, değildir de. Bozanın alkollü bir içki olarak değerlendirilmesi yasanın kötüye kullanılması olur."

'Boza alkollü içecek değildir, içmek de günah değildir'

Ankara Üniv. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Hayri Kırbaşoğlu: "Bozayı alkollü içecek sınıfına sokamayız. Bazı tabii besinler de alkol içerir. Önemli olan gıdalarda alkol bulunması değil, insanın iradesini kaybetmesidir. Boza içtiği için kendini kaybeden, sarhoş olan, trafik kazasına yol açan kimseyi görmedim.

Bu nedenlerle boza içmek günah değildir. Asıl sorun insanların alkollü içecek içmesi değil, sarhoş olup kontrollerini kaybetmesi, içki nedeniyle trafik kazaları meydana geliyor, kadına şiddet uygulanıyor, boşanmalar artıyor, cinayetler işleniyor. Alkolde iki problem var. Biri gençleri ve çocukları özendirme, diğeri alkolizm. Uçakta bile meyve suyu istediğinizde yarım bardak, içki istediğinizde şişeyle veriyorlar. Bunun arkasında kapitalist mantık var. Bozayı bu mantık içine sokamayız."

'Boza içki değildir'

Sağlık Yaşam Uzmanı Dr Ender Saraç:"Bozanın içki kapsamında değerlendirilmesi doğru olmaz. Doğal olarak yapısında fermantasyon sonucu etil alkol oluşturur. Ancak bu doğal fermantasyon yoluyla elde edilen alkoldür. Kefir, boza gibi şifalı içecekleri içtiğinizde de bir miktar alkolü bedene almış olursunuz ancak sağlık açısından tehlike oluşturmaz Tok karnına meyve yediğinizde de etil alkol oluşturur Hafifçe çürüyen meyvelerde de alkol oluşumu olur. Hekim olarak alkol tüketimine karşıyım "

Alıntıdır...haber7.com

Daha ayrıntılı açıklama için Sorularla İslamiyet.com dan alıntı...

Soru:Bozada alkol olduğu söyleniyor.Sormak istediğim şu boza içmekle haram bir fiil işlenmiş olur mu? Boza içilebilir mi?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;


Rabbimizin istifademiz için yarattığı ve rızık olarak tayin ettiği yiyecek ve içeceklerin yenilip içilmesi meşru ve helâldir. Vücudumuz için faydalı olan şeyleri yemek ne kadar mubah ise, bedene zararı dokunan, akıl ve şuurumuza rahatsızlık veren şeyleri yemek ve içmek hem tıbben, hem de dinen tasvip edilmez ve uygun görülmez.

Allah’ın temiz ve hoş bir rızık olarak yarattığı bazı meyve ve sebzeleri oldukları gibi değil de, değişik muamelelere tâbi tutup vücuda zararlı bir hale getirerek yemek ve kullanmak hem o nimete karşı bir hürmetsizlik, hem de bize emanet edilen vücut fabrikasına bir eziyettir.

İşte, tatlı ve hoş bir nimet olan üzümü, Kudret hazinesinin ballı ve lezzetli bir nimeti bilip yemek ne kadar güzeldir. Buna karşılık, onu değişik muamelelere tâbi tutarak aklı ve beyni uyuşturan bir içki hâline getirip içmek ise çirkin ve kerih bir davranıştır. Üzüm gibi daha birçok maddeler sarhoş edici bir hale getirilerek içilmektedir.

Ne isimle olursa olsun, sarhoşluk veren ve kişinin aklını uyuşturan maddeler tıbben zararlı görülmüş, dinimizce de haram kılınmıştır.

Nitekim Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir hadislerinde, 

“Ümmetimden bazı kimseler içkiye başka başka isim takarak onu içecekler”1 buyurarak “İsimlerin değişmesiyle hakikatin değişmeyeceği” gerçeğine işaret etmişlerdir. Diğer bir hadislerinde ise, sarhoşluk veren şeyin azının da, çoğunun da haram olduğunu şöyle beyan buyururlar:

“Sarhoşluk veren herşey haramdır. Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır.”2

Bugün değişik isimler altında sarhoşluk verici pek çok maddeler kullanılmaktadır. Yukarıda verilen ölçülere göre, sarhoşluk veren her içeceğin azı da, çoğu da haramdır. Sirke ve şıra gibi bazı maddeler ise, içinde alkol bulunmadığı için helâldir.

Bozaya gelince: 

Bilindiği gibi, boza, darı hamurundan yapılan ekşimsi bir içecektir. Tatlılaştırılarak içilmektedir. Bu şekilde yapılan bozanın içine sarhoşluk verici birşey karıştırılmadığı müddetçe içilmesi haram değildir, helâldir. Bu haliyle meyve suyu gibi meşrubat sınıfına girmektedir.

Ancak fazla ekşitilir ve kabartılırsa, sarhoşluk verici bir hale geldiği için içilmesi caiz değildir. Buna dikkat edilmelidir.

Son olarak boza hakkında dört yüz sene önce Kanunî Sultan Süleyman’ın kudretli şeyhülislâmı Ebussuud Efendinin verdiği şu fetvayı zikretmek isteriz:

“Sâfî darıdan tatlı bozanın içinde sekir (sarhoşluk) verir nesne katılmayıp, mücerret (sadece) teskin-i hararet (harareti dindirmek) ve mizaca takviye için istimal olunsa helâl olur mu?

El-cevap: Asla iskar şaibesi (sarhoşluk verici şüphe) olmayacak, şürbünde hürmet yoktur (içilmesi haram değildir).”3

Bu fetvadan da anlaşılacağı gibi, bugün satılan bozanın içilmesi caiz ve helâldir.

1. İbni Mâce, Eşribe: 8.
2. A.g.e., 10.
3. Ebussuud Efendi Fetvaları, s. 148.

Mehmed Paksu
Helal – Haram 

( 3250 ) kez okundu     -     23.01.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
boza, boza içki midir, bozada alkol, bozada alkol varmıdır, boza sarhoş eder mi, boza haram mıdır, boza içmek harammıdır
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.235.172.213) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 3
 Bugün : 158
 Toplam : 2252990
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


3