İçkiden sakınınız; Çünkü o her kötülüğün anasıdır. - Hz.Muhammed (sav)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

3D Hasta mı Ediyor?

3D Hasta mı Ediyor?
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

ABD ve Güney Kore'deki araştırmalarda 3D televizyon izleyicilerinin dörtte birinin bulantı veya baş ağrısından şikayet ettiği bildirildi.

ABD’de optometrist derneği tarafından yapılan açıklamada, evde 3D televizyon izleyen her dört kişiden birinin baş ağrısı, mide bulantısı, göz yorgunluğu gibi sorunlar yaşadığı bildirildi.

Hollywood stüdyolarından Japon film yapımcılarına pek çok sektör, 3D’nin geleceğine inanıyor, yatırım yapıyor. Ancak bu süreçte pek dile getirilmeyen bir sorun var. Huffington Post’un haberine göre ABD’li optometristler 3D televizyon izleyen her dört kişiden birinin mide bulantısı ve baş ağrısından mustarip olduğunu söylüyor.

Teknoloji gerçek hayata gittikçe daha yakınlaşan 3D görüntüler üretmede başarılı. Bu nedenle de eğlencenin geleceğinde 3D’ye büyük bir pay biçiyorlar. Ancak insan gözünün yapay 3D derinliğe kolay adapte olamaması, bu teknolojinin henüz alacağı çok yol olduğunun da göstergesi.

Amerikan Optometri Derneği’nin çevrimiçi anket yoluyla yürüttüğü bir araştırmada, 3D televizyon izleyenlerin yüzde 25’inde farklı derecelerde göz yorgunluğu, mide bulantısı, baş ağrısı gibi şikayetler ortaya çıktığı belirlenmiş.

Güney Kore’de okul çağında 115 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma da, 3D ekrana yakından bakmanın 2D ekrana kıyasla daha çok göz yorgunluğu yarattığını göstermiş. Bunun üzerine Güney Kore hükümeti, 3D film izlerken en az saatte bir 15 dakikalık bir mola verilmesi gerektiği yolunda uyarı yayımladı.

Firmaların da bu konuda yaptırdığı araştırmalar mevcut. Ancak sonuçlar genellikle kamuoyuna duyurulmayıp, kullanım kılavuzlarında veya kurumsal yayınlarda uyarılar şeklinde kendini gösteriyor. Örneğin Samsung’un Avustralya’daki web sitesinde uzunca süre 3D televizyon izlemenin göz yorgunluğu, dengede bozulma, mide bulantısı yaratabileceği belirtilerek, uykusuzken, yorgunken ve içki içerken izleme yapılmaması öneriliyor. Benzer uyarılar Sony, Panasonic, LG gibi üreticilerin kurumsal yayınlarında da bulunuyor.

Nintendo da geçenlerde bir uyarı yayımlayarak, yeni çıkacak 3DS portatif oyun konsolunun 7 yaşın altında çocuklarca kullanılmaması gerektiğini bildirmişti.

3D görüntüleri izlemenin yarattığı bu sorunlar esasen gözlerin normal 3 boyutlu mekanları algılarken, yani yakınlaşıp uzaklaşan cisimlere odaklanırken yaptığı kas hareketlerini 3D’de yapamamasından kaynaklanıyor.

Başka deyişle, yakınlaşan bir cisme odaklanmak için gözler içeri doğru dönerek ve eliptik şeklinde değişiklik yaratarak odağı koruyor. Ancak 3D televizyonda ‘yakınlaşan’ bir cisim varmış gibi görünse de aslında televizyon ekranının kişiye yakınlaştığı yok.

Dolayısıyla gözün ‘odaklanması gerektiğini’ düşündüğü noktayla cismin gerçek mesafesinin birbirinden farklı olması, gözün net görmek için ekstra çaba harcamasına neden oluyor. Gözlerinde az da olsa problem olan kişilerin, 3D karşısında diğerlerine kıyasla daha çok sorun yaşaması da gözlerinin bu adaptasyonda zorlanmasından kaynaklanıyor.

Bu sorunun farkında olan firmalar, çoktan gözlüksüz kullanılabilen 3D ve hologram görüntü teknolojilerini geliştiriyorlar. Gözün doğal işleyişini değiştirmeye çalışmadan 3D algı yaratabilecek teknolojiler, uzmanların tahminlerine göre, 2-3 yıl içinde seri şekilde tüketilmeye başlayacak.

Alıntıdır...haber7.com

( 1839 ) kez okundu     -     23.01.2011   zehra_zmk ekledi     Tweetle    Paylaş 
3D, 3D boyut, 3 boyutlu görüntü, 3D görüntü,3D görüntü zararlı mı, 3D görüntü sağlığa zararlı mı, 3D görüntünün zararları, 3 boyutlu görüntülerin zararları
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (34.204.175.38) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 56
 Toplam : 2079858
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4