Ebu Hureyre'nin (r.a.) anlattığına göre: Hz. Peygamber (a.s.) "Müslüman, kardeşinin pazarlığı üzerine pazarlık yapmasın" buyurmuştur. - Müslim, Büyu' 9 (l, 1154)
 ANASAYFA   HAKKINDA   İLETİŞİM 
Haber Kaynağına Abone Ol    ARAMA  :       
Ağız Diş Sağlığı
Aile Hayatı
Anne Adaylarına
Bilişim Teknolojileri
Çocuk Gelişimi
Damak Tadı
Dinimi Yaşıyorum
Edebiyat-Şiir
Evinizi Güzelleştirin
Gök Bilim
Gözümün Nuru NAMAZ
Günlük Hayata Dair
Hayvanlar Alemi
Helal Yaşam
İlk Yardım
İslamiyet
Karış Karış Anadolu
Kıssadan Hisse
Kişisel Bakım
Kişisel Gelişim
Lokman Hekim
Örnek Şahsiyetler
Rüya Tabirleri
Sağlık
Tekrar Tekrar Oku
Türk-İslam Tarihi

Termal Turizmin ve Borun Başkenti Emet

Termal Turizmin ve Borun Başkenti Emet
 + Yazıyı Büyüt    - Yazıyı Küçült           

Kütahya il merkezine uzaklığı 100 Km mesafede olup, ilçemize Tavşanlı istikametinden gelinebileceği gibi, Kütahya Çavdarhisar güzergahından da gelinebilir.

TARİHÇE                                                                                             

İlçenin yerleşim tarihinin, Kalkolitik dönem sonrasında, ilk Tunç Çağına kadar uzandığı, tesadüfen bulunan yüzey kalıntılarından anlaşılmaktadır. Önceden ilçemize bağlı olup da daha sonra Hisarcık'a bağlanan Beyköy'de ele geçen buluntulardan da, yörenin Hititler ile ilgisi olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca civarda bol miktarda Roma dönemi kalıntısı da vardır.

TERMAL TURİZM

Emet 17 Ekim 1993 tarihinde 93 nolu Bakanlar Kurulu Kararıyla TERMAL TURİZM MERKEZİ ilan edilmiş, 19 bin nüfusa sahip şirin bir Anadolu İlçesidir. İlçe merkezinde üç tane kaplıca, bir tane yarı olimpik yüzme havuzu ve bir tanede açık havuz bulunmaktadır.

Halen inşaatı devam eden yataklı Kongre oteli bulunmaktadır. Bu otel çevresinde şu anda hizmet veren Anfi tiyatro, kır kahveleri, Spor ve sağlıklı yaşam için yürüyüş, koşu, bisiklet parkurları tenis kortları, voleybol, basketbol, çim ve halı futbol sahaları, park ve kamping alanları ile gelenlere hizmet vermektedir.

Kaplıcalar, İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve Hidro-Klimatoloji Merkezi raporuyla sularının sülfatlı, bikarbonatlı, kalsiyumlu, magnezyumlu, hipertermal ve hipotonik özellikleri taşıdığı rapor edilmiştir. Her türlü romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde özellikle mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi üzerinde kuvvetli etki bekleneceği sindirimi kolaylaştıran safranın salgılanmasını ve bağırsağa akımını hızlandıran etki yanı sıra bağırsak hareketlerini de düzenleyeceği bildirilmiştir.

YERALTI ZENGİNLİKLERİ

Emet İlçesi, yeraltı kaynakları hayli zengin olan bir ilçedir ilçenin en önemli madenleri boraks, Linyit, Kaolin, mermer, demir ve kurşundur. Türkiye'nin en geniş ve zengin bor ya-takları Emet'tedir. Bor yataklarının toplam rezervi 107.177.300 tondur. Kütahya ili düzeyindeki zengin linyit yataklarının 6 milyon tonluk rezervi Emet ilçesindedir. Çavdarhisar ve Örencik yakınlarındaki mermer yataklarının, ilçenin diğer kesimlerinde bulunan kaolin, demir, asbest, kurşun yataklarının rezervleri bilinmemektedir. Ayrıca rezervi bilinmeyen bakır-kurşun-çinko karışımı yataklar da mevcuttur.

DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Emet ilçesi tarihi değerler açısından olduğu gibi doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin bir ilçedir. Değişik doğal yapısı ile ilgi çekici dinlenme imkanları sunmaktadır.

Eğrigöz Dağı
Dağın güney uzantılarını oluşturan Katran ve Gölcük dağları, Simav çöküntü oluğunu, kuzey-güney doğrultusunda uzanan Emet çöküntü oluğundan ayırır. Akdağ kütlesinden Kocadere vadisiyle ayrılan bu dağlık kütle, güneyde Değirmendere vadisinden, kuzeyde Naşa ve Yemişlı yoluyla dış bükey bir yay biçimini alır. Simav çöküntü alanını doğudan sınırlayan ve doruğu 2181 m 'ye ulaşan Eğrığöz Kütlesi kuzey -güney doğrultularıdır. Akdağ gibi bu kütle'de çarpılmaya Uğramıştır. Ancak bu çarpılmanın yönü1 Akdağ kütlesinin tersine, batıdan doğuya doğrudur. Eğrigöz dağının, kuzeyinden-güneyine doğru1 özellıkIe Simav çöküntü oluğuna dönük olan batı ve güneybatı yamaçları derin vadilerle parçalanmıştlr. Bu parçalanma Kocadere vadisinin doğusunda ve Simav çöküntü oluğunun güney doğusunda daha da fazladır. Bu kesimler çarpılmaya uğramış kütlenin daha dik olan yamaçlarıdır. Eğrigöz dağı, akarsularla derince yarılmış yanlarıyla plato özelliği gösterir Dağın Simav grabeninin doğusunda, kuzeybatı güneydoğu doğrultusunda uzanan güneybatı kenarı, kademeli düzlükler içinde grabene doğru alçalır. Değişik yaştaki oluşumları gelişigüzel kesen bu düzlükler yörenin tektonik gelişme dönemler gösteren aşınım düzeleridir. Bu dağın oluşumunda da epirojenik yükselmeler etken olmuştur.

Mesire Yerleri
İlçe alanının büyük çoğunu kaplayan ormanlar ve zengin bitki örtüsü Emet'te çok sayıda dinlenme yeri hazırlanmasına imkan sağlamıştır. Emet'teki mesire yerleri arasında Hisarlık tepe, Gencel, Emet çayı vadisi, Tahatalı, Kavacık, Tetik yaylası ile Kayı göleti sayılabilir.

Hisartepe
Emet ilçesine 1 Km. uzaklıktaki Hisarlık Tepe, yakınlarındaki sıcak su kaynaklarına gelenlerin, dinlenme yeri olarak sık uğradıkları bir yerdir. Dinlenme yerlerinin en yoğun kullanma dönemleri Mayıs-Eylül arasıdır.

Tetik
İlçeye 20 Km. uzaklıktaki Tetik yaylası, çam ağaçları ile kaplı geniş bir alandır. Orman işletme müdürlüğünün de dinlenme tesisleri kurduğu bu yayla, tabiat manzarası, soğuk ve çam kokulu bol içme suları ile dinlenmeye gelenlerin dikkatini çeker. Bu yaylaya çıkanlar temiz hava ile birlikte kekik ve çam kokusunuda teneffüs ederler. Günde 18000-2000 kişinin yararlanabileceği yaylanın kullanım dönemi Haziran-Eylül arasındadır.

Gencel
İlçeye 10 Km. uzaklıktaki Gencel'in özellikleri bol içme suları, ortasından akan deresi, asırlık söğüt ve kavak ağaçlarıyla temiz havasıdır. Günde 300-400 kişinin yaralandığı dinlenme yerinin en yoğun kullanma dönemi Nisan-Eylül arasıdır.

Emet Çayı
Bu çay, Şaphane dağının kuzey eteklerinden doğar. Kuzey yönünde akan Emet çayı dalgalı bir düzlik olan Çayçinge ovasına gider. Emet'i geçtikten sonra yatağı derinleşen ırmak, Eğrigöz boğazına sokulur. Su Demirsaz köyü önlerinden kuzeybatıya yönelerek ilçe sınırları dışına çıkar. Baharda taşan Emet çayı'nın suları yazın çok azalır.

Örencik Ovası
Emet ilçesinin doğusundaki bir çöküntü alanının doğusuna yayılan bu ova, Asalanapa ovasından bir eşikle ayrılır. Kuzey doğu-Güneybatı doğrultusunda uzanan bu ovada Koca su kaynaklanır.

Emet Çayı Vadisi
Bu vadi, Eğrigöz dağlarının güney eteklerinde, genellikle kuzey-güney doğrultusunda uzanır. Eğrigöz dağının eteklerinde başlayan vadi, Hamamköy'e dek dar ve derindir. Vadi tabanı, Hisarcık yakınlarında genişler. Emet ilçesine dek geniş bir vadi sürer. Vadi, bu noktadan Eğrigöz köyünün kuzeyine dek dar ve derin bir boğaz durumundadır. Daha sonra vadi tabanı yükselir. Emet çayı vadisi Değirmisaz'ın güneyinde kuzeybatıya yönelerek ilçe sınırları, daha sonra il sınırları dışına çıkar.
 
Alıntıdır...emet.bel.tr

( 3287 ) kez okundu     -     15.01.2011    ekledi     Tweetle    Paylaş 
emet, bor, termal turizm, bor kaynağı, termal turizm kenti, Kütahya emet, emet kaplıcaları, emet hamamları, emet yüzme havuzları, emet doğal güzellikleri, emet mesire yerleri, eğrigöz dağı, hisartepe, tetik, gencel, örencik ovası
Ziyaretçi Yorumları
( 0 ) Yorum
Tümünü Göster
Yorum Ekle
Güvenliğiniz için iP adresiniz kaydedilmektedir. Herhangi bir Hukuki Dava ile karşılaşmamak için hakaret içeren sözler ve argo kelimeler kullanmayınız.
İsim
:
Yorum
:
En fazla 400 karakter
Şehir
: <<-- Güvenlik kodu:
E-Posta
: -->>
 
E-Posta adresi Yayınlanmaz
Güvenliğiniz için ip adresiniz (3.226.97.214) kaydedilecektir.
  Yeni Makaleleri Takip etmek İstiyorum. Adresime E-Posta Gelmesini Onaylıyorum.
BENZER YAZILAR
   yeter ki OKU  
 Aktif ziyaretçi : 4
 Bugün : 143
 Toplam : 2275429
ZMK BİLİŞİM HİZMETLERİ       © 2010 

Site Haritası


4